Między miastem Portugalete a dzielnicą Getxo w Hiszpańskim Kraju Basków znajduje się 164-metrowy most promowy Puente de Vizcaya (Most Biskajski). Zbudował go w 1893 roku Alberto Palacio. Jest to najstarszy tego typu most na świecie i jeden z niewielu, które przetrwały do naszych czasów.

Władze Portugalete szukały pod koniec XIX wieku sposobu na połączenie miasta z dzielnicą Getxo, oddzieloną od niego rzeką Narvión. Rzeka ta była ważnym szlakiem morskim, więc budowa przeprawy promowej bądź tradycyjnego mostu nie wchodziła w grę z powodu utrudnień w ruchu statków. Alberto Palacio, jeden z uczniów Gustawa Eiffla zaproponował zbudowanie nowatorskiego mostu promowego (gondolowego).

Most Biskajski (fot. Fernando Pascullo)
Most Biskajski (fot. Fernando Pascullo)

Przeprawa tego typu nie wpływałaby negatywnie na ruch statków, ponieważ do transportu pojazdów i ludzi miała być stosowana specjalna gondola podwieszona na wysokości kilku metrów nad wodą i przesuwana między wieżami. Prace nad mostem rozpoczęto w 1890 roku i zakończono w 1893. Zbudowano 164-metrowy most składający się z czterech wież o wysokości 61 m, między którymi na wysokości 45 m zawieszono kładkę z mechanizmem do przesuwania gondoli, zawieszonej kilka metrów nad wodą. Cała konstrukcja została wykonana z żelaza, ale liny wykonano z stali.

Most szybko zyskał popularność nie tylko wśród mieszkańców, ale również wśród inżynierów na całym świecie, którzy zaczęli projektować podobne konstrukcje w innych miastach (jednym z mostów tego typu, który również przetrwał do naszych czasów jest Newport Transporter Bridge).

Most Biskajski (fot. cotuduzogadac.pl)
Most Biskajski (fot. cotuduzogadac.pl)

W 1937 roku, podczas hiszpańskiej wojny domowej most Biskajski, nazywany również Mostem Wiszącym został częściowo zniszczony podczas walk. Moment wysadzania konstrukcji podobno widział sam Alberto Palacio. Przeproawę odbudowano dopiero w 1941 roku i od tego czasu most jest cały czas wykorzystywany.

Obecnie gondola kursuje co 8 minut (w ciągu dnia, w nocy co godzinę), transportując za jednym razem około 6 samochodów i kilkudziesięciu pasażerów. Pokonanie rzeki zajmuje półtorej minuty. Szacuje się, że rocznie most wykorzystywany jest przez 4 mln pasażerów i około 500 000 samochodów. Na szczycie wież znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.