Greckie miasteczko Monemwasia znajduje się w wschodniej części Peloponezu. Mało kto jednak o nim słyszał, ponieważ znajduje się daleko od ośrodków wczasowych i większych miast, a przed wzrokiem ukrywa je olbrzymia, 100-metrowa skała u podnóża której leży miasteczko. Gdy jednak spojrzy się na nie z lotu ptaka lub od morza, wygląda niesamowicie.

Monemwasię założono w 583 roku, wówczas jeszcze na odciętej od lądu wyspie (do 375 roku był to półwysep, ale trzęsienie ziemi sprawiło, że woda odcięła skałę od lądu). Dzięki swojemu położeniu, miejsce to stało się idealną fortecą i portem handlowym.

Monemwasia (fot. monemvasia.gr)

Monemwasia (fot. monemvasia.gr)

Na wyspie utworzono dwa miasta – górne, będące twierdzą i mieszczące koszary i budynki wojskowe, oraz dolne, spełniające rolę punktu handlowego. Nigdy nie zbudowano w nim normalnego portu, ograniczając się jedynie do przystani. Z czasem zbudowano pierwsze groble łączące wyspę z lądem. Nazwa miasta pochodzi od greckich słów moni i emvasis, oznaczających pojedyncze wejście.

Miasteczko szybko rozwijało się i przyciągało kupców, bogatych mieszkańców oraz niestety najeźdźców. Mimo wielokrotnych oblężeń i najazdów, mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Lata świetności Monemwasy przypadły na XIII wiek.

Monemwasia (fot. Jean Housen/Wikimedia Commons)

Monemwasia (fot. Jean Housen/Wikimedia Commons)

W połowie XIX wieku dobre czas zaczęły dobiegać końca, a pod koniec tego stulecia osada całkowicie utraciła znacznie handlowe. Z czasem mieszkańcy w większości opuścili Monemwasię, a w 1911 roku całkowicie opuszczono górne miasto. Miasto zaczęło wówczas popadać w ruinę i zapomnienie.

Sytuacja zmieniła się dopiero po 1971 roku, kiedy zbudowano most łączący wyspę z stałym lądem. Do miasta zaczęli wracać mieszkańcy, ale nie zdecydowano się na odbudowę górnego miasta. W 2001 roku w Monemwasi mieszkało na stałe kilkaset osób.

Monemwasia (fot. pixabay.com)

Monemwasia (fot. pixabay.com)

Obecnie miasteczko przeżywa stopniowy rozwój, spowodowany rozwijającą się turystyką. Pojawiające się w sieci zdjęcia sprawiają, że wyspa zyskuje coraz większą popularność. Liczba mieszkańców, albo raczej rezydentów, którzy przebywają w nim przez dłuższy czas wzrosła do ponad 4000.

Miasteczko nazywa się Gibraltarem Grecji. Wyspa ma około 1 km długości i 300 m szerokości. Nie znajdziemy tu zbyt wielu zabytków, ponieważ po górnym mieście pozostały jedynie ruiny, a w dolnym zachowanych zostało kilka kościołów. Z drugiej strony małe, wąskie i kręte uliczki miasteczka robią olbrzymie wrażenie i tworzą niesamowity klimat.

Najlepiej Monemwasia wygląda z lotu ptaka lub od strony morza. Świetne zdjęcia wyspy w wysokiej jakości można znaleźć na jej oficjalnej stronie – www.monemvasia.gr

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.