Oszczędnie urządzona aranżacja nie musi być nudna. Wystarczy, że wprowadzimy do przestrzeni jeden element dekoracyjny, który ożywi przestrzeń. Co ciekawe, w tej roli doskonałe okażą się minimalistyczne plakaty na ścianę. Kompozycja w duchu „less is more” przyciągnie wzrok bardziej niż wzór, na którym dzieje się zbyt wiele.

Minimalistyczny plakat – dekoracja, która zmieni więcej, niż myślisz

Styl minimalistyczny to niesłabnący hit w świecie aranżacji wnętrz. Zapytaliśmy eksperta z Redro.pl, w czym tkwi popularność tej estetyki:

Wydaje mi się, że tak duże zainteresowanie tym stylem wynika z trzech rzeczy. Po pierwsze, ludzie potrzebują spokojnego, pełnego harmonii otoczenia, w którym wypoczną po ciężkim i długim dniu. Niewielka ilość mebli i sprzętów, ograniczona kolorystyka oraz pojedyncze akcenty dekoracyjne sprawiają, że w takiej przestrzeni zmysły, bombardowane tak wieloma bodźcami, mogą wreszcie wypocząć. Po drugie, tak urządzone wnętrza o wiele łatwiej utrzymać w czystości, co jest równie istotne nie tylko dla zapracowanych. Po trzecie, styl minimalistyczny nadaje się znakomicie do małych mieszkań.

W rozmowie ze specjalistą dowiedzieliśmy się jeszcze, że niezbędnym elementem w tak urządzonym wnętrzu jest ścienna dekoracja – na przykład plakat. Minimalizm potrzebuje czegoś, co go nieco urozmaici, by przestrzeń nie sprawiała zbyt ascetycznego wrażenia. Poniżej zebraliśmy najciekawsze wzory plakatów wybrane przez eksperta.

Geometryczna kompozycja w stylu retro

Być może naszym pierwszym skojarzeniem, gdy mówimy o minimalizmie, są nowoczesne aranżacje. Tymczasem zaproponowane przez eksperta wzory plakatów sprawdzą się także w innych stylizacjach. Doskonałym przykładem jest wystrój utrzymany w duchu retro. Wnętrza inspirowane latami 50., 60. i 70. ubiegłego wieku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Designerskie meble z epoki PRL-u, metalowe kwietniki na paprotki i monstery oraz efektowne plakaty na ścianach to przepis na jedną z najmodniejszych aranżacji ostatnich miesięcy.

Co mogą prezentować zaproponowane przez nas ścienne dekoracje? Ekspert z Redro wybrał dla nas coś naprawdę efektownego:

Postawiłem na geometryczną kompozycję utrzymaną w stonowanej tonacji. To właśnie geometryczne desenie były tak chętnie wykorzystywane we wzornictwie lat 70. – widać to na przykładzie tekstyliów i tapicerowanych mebli – dlatego możemy być pewni, że taka ozdoba będzie strzałem w dziesiątkę. Oprawmy plakat w drewnianą ramę w kolorystyce pasującej do naszych mebli.

Plakat idealny do dziewczęcej aranżacji

Plakat idealny do dziewczęcej aranżacji

Zostawmy na chwilę oderwane od rzeczywistości geometryczne wzory i zwróćmy się w stronę sztuki przedstawiającej. Pod lupę weźmiemy wzory w duchu line art, które prezentują albo elementy ze świata natury: zwierzęta bądź rośliny, albo subtelne w wyrazie kobiece portrety. Tym, co wyróżnia wybrane przez eksperta kompozycje, jest to, że zostały one wyczarowane za pomocą zaledwie kilku kresek, a czasami tylko jednej linii.

Dzięki temu, że przedstawienia te są bardzo oszczędne, na naszej ścianie może się pojawić więcej niż jeden plakat. Minimalizm nie musi oznaczać tego, że rezygnujemy z ozdób. Ważne jest po prostu to, by dobrać je tak, żeby pasowały do przestrzeni i stworzyły z nią harmonijną całość. Wybierzmy więc trzy pasujące do siebie przedstawienia i stwórzmy z nich tryptyk na ścianie. Takie rozwiązanie sprawdzi się nad kanapą w salonie lub nad wezgłowiem łóżka w sypialni. – podpowiedział nam specjalista.

Antyk w nowoczesnej odsłonie

W zeszłym roku na topie były wszelkie motywy dekoracyjne związane ze starożytną Grecją. W tym roku wciąż widzimy ich wyraźny wpływ w świecie aranżacji wnętrz, dlatego warto się nimi zainspirować. Nic nie wskazuje na to, by ich popularność miała spadać. Co więcej, antyk stał się kolebką całej europejskiej cywilizacji, więc jest to znakomite źródło inspiracji, które zawsze będzie się doskonale prezentować. – oto, co powiedział nam ekspert.

Właśnie dlatego kolejną propozycją, którą chcemy przedstawić, jest plakat z motywem starożytnej rzeźby. Możemy zdecydować się na wzór we wspomnianym już stylu line art albo postawić na oryginalną kompozycję – kolaż bądź komputerową grafikę. Taki wzór będzie się świetnie prezentował w salonie nad komódką, na której stawiamy bukiet świeżych kwiatów, lub nad konsolą w przedpokoju, gdzie stanie się akcentem witającym naszych gości.

Abstrakcja, która przyciąga wzrok 

Abstrakcja, która przyciąga wzrok 

Na sam koniec zostawiliśmy nowoczesny plakat minimalistyczny. Czarno biały wzór przedstawiający abstrakcję będzie się znakomicie prezentował w kilku aranżacjach. Możemy go zawiesić na ścianie industrialnego, minimalistycznego i skandynawsko urządzonego wnętrza. Jeśli jesteśmy miłośnikami sztuki współczesnej i podobają nam się oderwane od rzeczywistości kompozycje, taki wzór skradnie nasze serce.

Taki wzór warto oprawić w czarną ramę, która stanie się kropką nad i. Świetnym rozwiązaniem będzie także wybór wielkoformatowego plakatu, by abstrakcja przemówiła do nas z pełną siłą. Choć w minimalistycznych aranżacjach nie mamy problemu ze zbyt dużą ilością dekoracyjnych akcentów, w przypadku takiej ozdoby szczególnie zadbajmy o to, by grała główną rolę w pokoju. To nam zapewni znakomity efekt. – wyjaśnił nam specjalista z Redro.pl. – Dzięki temu, że sztuka nigdy nie wychodzi z mody, możemy być pewni, że taki plakat będzie cieszył nasze oczy przez długie lata. 

Minimalistyczny plakat zmieni o wiele więcej w dotychczasowym wystroju, niż mogło się wydawać. Bez względu na to, czy zainspirujemy się światem natury, starożytną Grecją, czy sztuką współczesną, efektowny wzór zagwarantuje nam to, że przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru.

Podziel się.

O autorze

Artykuł Partnera