Kolejny duży gracz na rynku motoryzacyjnym postanowił dołączyć do swojej oferty pickupa. Mercedes-Benz zaprezentował concept swojego pierwszego pickupa, który trafi do sprzedaży już w 2017 roku – Mercedes X-Class.

Pickupy kojarzą się głównie z Stanami Zjednoczonymi. Tamtejszy rynek tych aut rozwija się bardzo szybko, a moda na pickupy rozlewa się dosłownie na cały świat. W USA dominującą pozycję cały czas utrzymuje Ford, Chevrolet i Dodge, natomiast japońskie auta trzymają się drugiej piątce najlepiej sprzedających się pickupów w USA. Wkrótce do tego grona ma dołączyć Jeep, który już od jakiegoś czasu odgraża się, że wprowadzi do sprzedaży pickupa, ale póki co niewiele w tym zakresie zrobiono (przynajmniej oficjalnie).

Mercedes X-Class (fot. Daimler AG)
Mercedes X-Class (fot. Daimler AG)

Nie ma tam jednak raczej miejsca na kolejnego gracza, ale USA to nie jedyny kraj, gdzie rośnie popularność pickupów. Pozostaje jeszcze cała Ameryka Południowa, Afryka, Australia i Nowa Zelandia no i oczywiście Europa, gdzie olbrzymie amerykańskie pickupy nie są aż tak popularne jak nieco mniejsze, japońskie samochody. To właśnie o te rynki powalczyć chce Mercedes, z tą tylko różnicą, że ich pickup ma być autem klasy premium.

Mercedes X-class concept to efekt współpracy Mercedesa z aliansem Renault-Nissan. Tym samym podzespoły auta powstały na bazie Nissana Navara. Pickup ma mieć stały napęd na cztery koła (w najwyższej wersji z reduktorem i elektryczną blokadą mechanizmów różnicowych), a pod maską znajdzie się sześciocylindrowy silnik – benzynowy 2,1 litra oraz 3-litrowy diesel. Chociaż X-class ma być autem premium, będzie to dalej pickup z ładownością 1,1 tony i możliwością ciągnięcia przyczepy o  masie 3,5 tony.

Mercedes X-Class (fot. Daimler AG)
Mercedes X-Class (fot. Daimler AG)

Wnętrze zaprojektowano w typowym dla Mercedesa stylu, zachowując luksusowy charakter aut tej marki. W ofercie znajdzie się jednak kilka wersji samochodu, różniących się poziomem luksusu.

Podstawowymi rynkami, na które trafi nowy Mercedes mają być Argentyna, Brazylia, Afryka Południowa, Australia i Nowa Zelandia oraz Europa. Jak widać, Niemcy nie chcą oficjalnie walczyć o klienta w USA, co jest zrozumiałe. Amerykańskie i japońskie firmy okopały się już tak, że nikt nie wpuści kolejnego gracza. Z drugiej strony X-class jest rasowym Mercedesem, a auta tej marki cieszą się sporą popularnością w USA.

Produkcja wersji europejskiej ma ruszyć pod koniec 2017 roku, natomiast wersji na rynek południowoamerykański w 2018 roku. Pytanie tylko ile będzie kosztować…

Mercedes X-Class (fot. Daimler AG)
Mercedes X-Class (fot. Daimler AG)

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.