Nowe życie dla starych mebli to coraz częściej realizowana praktyka. Ba, śmiało można powiedzieć, że jest wręcz nowa moda i nowy trend.
Wiele osób mających zmysł artystyczny lub minimalną smykałkę majsterkowicza świetnie radzi sobie z pracą w drewnie nawet bez dostępu do profesjonalnych i skomplikowanych narzędzi dla stolarzy.
Dzięki bowiem kilku elementom jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowy efekt postarzanego mebla, lub całkowicie odnowić elementy, które straciły swój dawny blask. Zanim zaczniesz jednak prace renowacyjne dokładnie przemyśl, co chcesz osiągnąć, jakie masz dostępne środki oraz narzędzia i co musisz zakupić. Dobrze wykonany plan działania zaowocuje satysfakcjonującym efektem i z pewnością Twoje stare meble staną się okazem niezwykle pięknym i sentymentalnym. W końcu nic tak nie cieszy, jak własnoręczna praca!
Największy potencjał ma drewno i to nie ulega wątpliwości. Ten surowiec jest niezwykle elastyczny i plastyczny, dlatego warto inwestować w meble wykonane z wysokiej jakości drewna, które nawet po latach wciąż można użytkować i łatwo odrestaurować. Oczywiście działania w obrębie DIY czyli „zrób to sam” nie ograniczają się do podstawowej czynności, jaką jest malowanie. Dzięki kilku trikom jesteś w stanie uzyskać zupełnie inny efekt niż pierwotny. Zazwyczaj każdy mebel da się „przywrócić do życia”, nawet jeśli jego stan nie zachęca nas pod względem funkcjonalnym i estetycznym.
Dlaczego odnawianie mebli stało się tak popularne?
Coraz częściej producenci mebli stawiają na tanie zamienniki, a meble z drewna są drogie. Coraz częściej również, sklepy zalewa masowa produkcja niemal identycznych mebli, przez co trudno się wyróżnić. Popularność punktów vintage, pchlich targów, bazarów ze starociami czy zwyczajnie wizyta na strychu babci pozwalają na uzyskanie wyjątkowych aranżacji ograniczając przy tym koszty. Z pewnością to motywacja dla wielu osób decydujących się na renowację mebli lub działania DIY, które doceniają stare meble nadając im zupełnie nowy charakter. Każdy kto lubi się wyróżniać, a przy tym oddać się twórczym zajęciom z przyjemnością korzysta z tej alternatywy.
Co trzeba zrobić?
O ile struganie może przerosnąć podstawowe umiejętności przeciętnego majsterkowicza, o tyle ze szlifowaniem poradzi sobie niemalże każdy. Ścieranie nierówności i brzydkiego kolorytu to etapy, dzięki którym przygotujesz surowiec do dalszej obróbki czyli krycia specjalnym lakierem lub kolorową farbą. Jeśli zamierzasz odzyskać komodę lub szafę nie obędzie się bez montowania nowych uchwytów, a tutaj konieczne będzie wykręcenie starych i przymocowanie nowych. Te ceramiczne i bogato zdobione z pewnością zwrócą uwagę, a dzięki wykorzystaniu potencjału wkrętaków poradzisz sobie z każdą przeciwnością.
Czy renowację mebli można wykonywać w domowych warunkach?
Nie ma przeciwwskazań, by zająć się odzyskiwaniem krzesła, komody, czy stołu w domowych warunkach. Większy problem może być z szafami lub stołami, które muszą być gotowe na przyjęcie kilkunastu gości. Wówczas w małym mieszkaniu może to być kłopotliwe, ale nie oznacza to, że jest to niewykonalne. Grunt to dowiedzieć się nieco więcej o DIY, zainspirować się, nakreślić interesujący styl oraz… zacząć działać!
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.