Nowy Jork jest niesamowitym miastem. Jego najważniejszą częścią jest Manhattan, olbrzymia wyspa w centrum miasta, gęsto zabudowana i zamieszkała przez 1,65 mln osób (plus kilka milionów osób tylko tam pracujących i turystów).

Praktycznie każdy kawałek wyspy jest zabudowany, ale zapotrzebowanie na kolejne wieżowce nie spada. Aby zbudować jakikolwiek nowy budynek, trzeba zburzyć jakiś stary. W związku z tym miasto cały czas się zmienia. Świetnie ilustrują to te zdjęcia północnej części Manhattanu.

Pierwsze zrobiono we wrześniu 1933 roku z Empire State Building – sądząc po wysokości, było to około 60-70 piętra. Jego autorami są Samuel Gottscho i William Schleisner.

Drugie zdjęcie, mojego autorstwa z maja 2016 roku, również wykonałem z Empire State Building, ale z tarasu widokowego na 86 piętrze.

Na obu zdjęciach zaznaczone są charakterystyczne budynki, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Są to: 30 Rockefeller Center (najwyższy budynek kompleksu),  wieżowiec przy 500 5th Avenue, Helmsley Building, American Radiator Building i Mercantile Building. Dodatkowo zaznaczony jest George Washington Bridge. Wyraźnie widać również Central Park.

30 Rockefeller Center – wieżowiec GE Building mający 259 m wysokości. Zbudowano go w latach 1931-1933. Jest to najwyższy budynek kompleksu Rockefeller Center. Na jego dachu znajduje się taras widokowy Top of the Rock, z którego rozpościera się znakomity widok na cały Manhattan i wszystkie znane budynki.

500 5th Avenue – biurowiec zbudowany w latach 1929-1931 mający 216 m wysokości.

Helmsley Building – wieżowiec zbudowany w 1929 roku mający 172 m  wysokości. Budynek znany jest z przebiegającej przez niego drogi prowadzącej do Park Avenue Viaduct.

American Radiator Building – wieżowiec zbudowany w 1924 roku mający 103 m wysokości. Wyróżnia się nietypowym czarnym kolorem cegieł oraz złotymi wykończeniami.

Mercantile Building – zbudowany w 1929 roku wieżowiec mający 189 m wysokości. W momencie zbudowania był czwartym najwyższym budynkiem na świecie.

George Washington Bridge – most wiszący zbudowany w latach 1927-1931 o długości 1540 metrów. Łączy Manhattan z Port Lee w New Jersey.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.