W trakcie manewrów Rim of the Pacific 2016 przeprowadzono ćwiczenia pod kryptonimem SINKEX – Sinking Exercise. W ramach ćwiczeń zatopiono wycofaną z eksploatacji amerykańską fregatę typu Oliver Hazard Perry USS Thach.

Zwykle podczas manewrów i ćwiczeń morskich przeprowadza się symulowane ataki na inne okręty lub w przypadku bardziej realistycznych ćwiczeń, niszczy się zdalnie sterowane pojazdy pływające lub latające. Bardzo rzadko przeprowadzane są próbne zatopienia prawdziwych okrętów wojennych. Jak łatwo się domyśleć, głównie dlatego, że są kosztowne i wymagają poświęcenia jakiejś starej jednostki.

W trakcie ostatnich manewrów Rim of the Pacific 2016 w ramach ćwiczeń zatopiono wycofaną z eksploatacji ex-amerykańską fregatę USS Thach (FFG 43). Okręt typu Oliver Hazard Perry zwodowano 18 grudnia 1982 roku. W służbie pozostawał do 15 listopada 2013 roku. Po wycofaniu z eksploatacji, fregata przebywała w San Diego, gdzie czekała na swój dalszy los.

W trakcie manewrów USS Thach został trafiony torpedami i pociskami rakietowymi. Mimo poważnych uszkodzeń, trochę zajęło posłanie go na dno. Ćwiczenia SINKEX to rzadka możliwość przećwiczenia w praktyce walki z okrętami wojennymi, chociaż i tak, zatapiane okręty są bezbronne.

Warto dodać, że Polska Marynarka Wojenna wykorzystuje dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry. Są to obecnie największe polskie okręty wojenne. Ich zdolności bojowe są jednak bardzo ograniczone z powodu wieku okrętów (stąd Amerykanie wycofali fregaty tego typu z eksploatacji).

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.