Niedaleko Eifel nad rzeką Elzbach w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech znajduje się jeden z kilku malowniczych niemieckich zamków. Burg Eltz, czyli Zamek Eltz przez lata pełnił rolę siedziby rodu Eltzów, a obecnie jest lokalną atrakcją turystyczną.

Początek historii zamku sięga XII wieku, gdy tereny te zostały przekazane Rudolfowi von Eltz przez cesarza Fryderyka Barbarossę. Na szczycie niewielkiego wzniesienia w kotlinie nad rzeką Elzbach zbudowano wówczas małą warownię (Platteltz), której zadaniem było po części ochranianie szlaków handlowych między Mainfeld a portami rzecznymi w Mozeli.

Zamek Eltz

Zamek Eltz

Z czasem warownia zaczęła zyskiwać nowe role, w tym rezydencji rodu Eltzów, który podzielił się za sprawą braci – Eliasza, Wilhelma i Teodoryka na trzy części. Co ciekawe, mimo podziału, rodzina mieszkała cały czas razem, zajmując różne części zamku. W 1472 roku wzniesiono wschodnie skrzydło dla rodu Rübenach, w latach 1490-1540 wzniesiono skrzydło południowo-zachodnie dla rodu Rodendorfów, a około 1530 roku skrzydło północne dla rodu Kempenich. W tym czasie zamek reprezentował styl późnogotycki.

W kolejnych latach rezydencja przechodziła wiele remontów i przebudów, które miały znaczący wpływ na wygląd budowli. W latach 1845-1888 za sprawą Karla zu Eltza przeprowadzono gruntowny remont Zamku Eltz, którego lata świetności minęły. Dzięki przeprowadzonym pracom dawna warownia odzyskała swój blask.

Zamek Eltz

Zamek Eltz

Mimo licznych konfliktów zbrojnych, a nawet oblężenia zamku w 1333 roku, warownia przetrwała do naszych czasów. Z czasem rodzina Eltzów dysponująca licznymi posiadłościami przestała wykorzystywać swój zamek jako miejsce zamieszkania. Dzięki temu możliwe było jego przekształcenie w muzeum i atrakcję turystyczną (chociaż część budynku zarezerwowana jest tylko dla członków rodziny).

Obecnie Zamek Eltz może pochwalić się ośmioma 45-metrowymi wieżami, łącznie 10 kondygnacjami, około 80 komnatami i pomieszczeniami gospodarczymi oraz 40 kominkami. W części muzealnej zgromadzono liczne zbiory zarówno dzieł sztuki jak i sztandarów i militariów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.