Niedaleko Eifel nad rzeką Elzbach w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech znajduje się jeden z kilku malowniczych niemieckich zamków. Burg Eltz, czyli Zamek Eltz przez lata pełnił rolę siedziby rodu Eltzów, a obecnie jest lokalną atrakcją turystyczną.
Początek historii zamku sięga XII wieku, gdy tereny te zostały przekazane Rudolfowi von Eltz przez cesarza Fryderyka Barbarossę. Na szczycie niewielkiego wzniesienia w kotlinie nad rzeką Elzbach zbudowano wówczas małą warownię (Platteltz), której zadaniem było po części ochranianie szlaków handlowych między Mainfeld a portami rzecznymi w Mozeli.

Z czasem warownia zaczęła zyskiwać nowe role, w tym rezydencji rodu Eltzów, który podzielił się za sprawą braci – Eliasza, Wilhelma i Teodoryka na trzy części. Co ciekawe, mimo podziału, rodzina mieszkała cały czas razem, zajmując różne części zamku. W 1472 roku wzniesiono wschodnie skrzydło dla rodu Rübenach, w latach 1490-1540 wzniesiono skrzydło południowo-zachodnie dla rodu Rodendorfów, a około 1530 roku skrzydło północne dla rodu Kempenich. W tym czasie zamek reprezentował styl późnogotycki.
W kolejnych latach rezydencja przechodziła wiele remontów i przebudów, które miały znaczący wpływ na wygląd budowli. W latach 1845-1888 za sprawą Karla zu Eltza przeprowadzono gruntowny remont Zamku Eltz, którego lata świetności minęły. Dzięki przeprowadzonym pracom dawna warownia odzyskała swój blask.

Mimo licznych konfliktów zbrojnych, a nawet oblężenia zamku w 1333 roku, warownia przetrwała do naszych czasów. Z czasem rodzina Eltzów dysponująca licznymi posiadłościami przestała wykorzystywać swój zamek jako miejsce zamieszkania. Dzięki temu możliwe było jego przekształcenie w muzeum i atrakcję turystyczną (chociaż część budynku zarezerwowana jest tylko dla członków rodziny).
Obecnie Zamek Eltz może pochwalić się ośmioma 45-metrowymi wieżami, łącznie 10 kondygnacjami, około 80 komnatami i pomieszczeniami gospodarczymi oraz 40 kominkami. W części muzealnej zgromadzono liczne zbiory zarówno dzieł sztuki jak i sztandarów i militariów.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.