12 kwietnia 1979 roku miała miejsce premiera australijskiego filmu Mad Max z Melem Gibsonem w roli głównej. Film ten zapoczątkował serię postapokaliptycznych filmów opowiadających historię Maxa Rockatanskiego, byłego policjanta, który w postapokaliptycznym świecie walczy o sprawiedliwość. Film ten znacząco wpłynął na kulturową wizję świata po zagładzie i na lata wskazał kierunek jakim miały podążać kolejne filmy tego gatunku (np. Wodny Świat (1995) i Wysłannik przyszłości (1997) z Kevin Costnerem w roli głównej).

Odtwórcą głównej roli w filmie jest Mel Gibson. Podczas kręcenia filmu miał 23 lata i praktycznie nie był znany. Rolę otrzymał po udziale w castingu, na który przyszedł poobijany po bójce jaką stoczył dzień wcześniej – mówi się, że przyczyniło się to do wybrania właśnie jego. W związku z znikomą popularnością aktora w USA, w materiałach promocyjnych w tym kraju sceny z jego udziałem nie pojawiły się. Mimo to, Gibson zyskał olbrzymią popularność właśnie dzięki tym filmom.

Film miał bardzo mały budżet, wynoszący około 650 tysięcy dolarów. W związku z tym wykorzystywane podczas produkcji samochody używano jak tylko długo się dało. Część z nich wielokrotnie naprawiano, tylko po to, aby ograniczyć koszty zakupu nowych aut. Krążą plotki, że reżyser filmu, George Miller poświęcił swój samochód w jednej ze scen aby obniżyć wydatki.

Mad Max (1979)

Mad Max (1979)

Film Mad Max rozgrywa się w przyszłości na terytorium Australii. W związku z brakiem ropy i surowców świat pogrążył się w wojnie, która doprowadziła do jego wyniszczenia. W zniszczonym świecie panuje bezprawie, a władzę na opustoszałych drogach sprawują gangi poruszające się zmodyfikowanymi pojazdami. Główny bohater filmu, Max Rockatanski jest policjantem. W wyniku zatargu z jednym z gangów, przestępcy zaczynają się na nim mścić, zabijając jego przyjaciela i rodzinę. Główny bohater postanawia więc wyrównać rachunki i rozpoczyna pościg za bandytami.

Początkowo film spotkał się z umiarkowanym odbiorem. Z czasem jednak zyskał przychylność widzów i tym samym stał się jednym z najlepszych australijskich filmów, zarabiając ponad 100 milionów dolarów na całym świecie do 1982 roku.

Wiele fragmentów filmu (wszystkich 3 części) stało się inspiracją dla twórców gier komputerowych serii Fallout. W grach tej serii znaleźć można liczne nawiązania do filmu, min. wygląd lokacji, powód wybuchu wojny, która zniszczyła świat w grze, wygląd postaci – ich ubiór i nazwiska niektórych postaci.

Widać podobieństwo? - artwork z gry Fallout 3

Widać podobieństwo? – artwork z gry Fallout 3

Na kanwie wydarzeń przedstawionych w filmie powstaje gra komputerowa pod tym samym tytułem. Nie opowiada ona historii, którą znamy z filmu, aczkolwiek jest z nią związana poprzez postać, w którą wciela się gracz – Max. Gra swoją premierę będzie miała we wrześniu 2014 roku.

Obecnie trwają prace nad czwartą częścią filmowej serii. Nowy film nosi tytuł Mad Max: Fury Road. W roli tytułowej wystąpi brytyjski aktor Tom Hardy znany z takich filmów jak Mroczny Rycerz Powstaje, Incepcja czy też Gangster. Film ten opowiada o dalszych losach Maxa. Film zapowiedziano na 2015 rok. Wybór tego aktora myślę, że można uznać za trafny, ponieważ Hardy pasuje do tej roli. W nowym filmie zobaczymy mieszaną obsadę, oprócz mniej znanych aktorów jedną z ról zagra Charlize Theron. W filmie zobaczymy również Rosie Huntington-Whiteley. Jakby ktoś nie wiedział (a sądzę, że będzie to większość) jest to modelka, która wcisnęła się do trzeciej części Transformersów. Zagrała tam dziewczynę Sama. Jej występ w tym filmie uważam za niezbyt udany, także wątpię, aby w Mad Maxie wypadła lepiej. Reżyserem filmu jest George Miller, który wyreżyserował poprzednie części serii.

Tom Hardy w filmie Mad Max: Fury Road

Tom Hardy w filmie Mad Max: Fury Road

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.