Obecnie najdłuższe regularne loty pasażerskie trwają około 17 do 18 godzin. W ciągu kilku lat długość lotów może się jednak wydłużyć jeszcze bardziej, bo aż do 20 godzin! Linie Qantas potwierdziły kilka dni temu, że do 2022 roku uruchomią regularne, bezpośrednie loty między Australią a Londunem, Paryżem, Nowym Jorkiem a także Rio de Janeiro.

Listę dotychczasowych najdłuższych lotów znajdziecie w tym tekście – 10 najdłuższych lotów. W ciągu kilku lat ulegnie ona jednak zmianie – zwłaszcza pierwsze pozycje na liście. Australijskie linie lotnicze Qantas ogłosiły, że do 2022 roku uruchomią bezpośrednie loty między Australią a Londynem, Paryżem, Nowym Jorkiem, a także Rio de Janeiro.

Airbus A380 należący do linii Qantas - maszyny te idealnie nadają się do długich lotów, ale koszty ich eksploatacji są bardzo duże (fot. Jeremy/Wikimedia Commons)

Airbus A380 należący do linii Qantas – maszyny te idealnie nadają się do długich lotów, ale koszty ich eksploatacji są bardzo duże (fot. Jeremy/Wikimedia Commons)

Chociaż loty będą trwały około 20 godzin, będą o 3 godziny szybsze od obecnie najdogodniejszych połączeń, ale z przesiadkami m.in. w Hong Kongu, Singapurze albo Dubaju. Co jednak najistotniejsze, brak przesiadek sprawi, że podróż będzie po prostu wygodniejsza od strony logistycznej.

Nie wiadomo jaka maszyna będzie obsługiwała te trasy. Obecnie żaden z największych samolotów szerokokadłubowych dużego zasięgu, nie jest w stanie odbyć lotu na dystansie ponad 16 000 km. Prawdopodobnie najwięksi producenci samolotów, Boeing i Airbus będą musieli zaprojektować specjalnie dostosowane do tak długiego lotu wersje swoich maszyn – Boeinga 777 lub 787 Dreamliner i Airbusa A380.

Co istotne, według analityków, planowane przez linie Qantas połączenia, chociaż wygodniejsze dla pasażerów, nie będą wcale aż tak ekonomiczne, ponieważ, aby zapewnić pasażerom odpowiedni na tak długi lot komfort, liczba miejsc będzie musiała być mniejsza od maksymalnej, stosowanej na krótszych trasach. Niezależnie od tego i tak lot bezpośredni zawsze będzie wygodniejszy od przesiadek.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.