W ostatnich latach bardzo modne zaczęło się robić łącznie starych i nowych zdjęć, bądź odtwarzanie zdjęć z przeszłości na nowo (Detroit dawniej i dziś – zdjęcia czy też Pearl Harbor dawniej i dziś – zdjęcia). Moda ta jest coraz bardziej powszechna i coraz więcej osób zaczyna tworzyć całe galerie przedstawiające zmieniające się miasta, kraje itp. Smartphony i aparaty cyfrowe bardzo w tym pomagają. Wystarczy znaleźć stare zdjęcie, pojechać tam gdzie je zrobiono i zrobić nowe, z tego samego miejsca. Nic trudnego. Dlatego też niektórzy chcą się wyróżnić. Już nie tylko łączą zdjęcia, ale również filmy. Simon Smith przygotował filmik pod tytułem Wonderful London 1924 & 2014.

Film łączy nakręcone w 2014 roku przez Simona filmy z dokumentem z 1924 roku autorstwa H. B. Parkinsona i Franka Millera. To nie pierwszy jego film, w 2013 roku przygotował podobną produkcję pod tytułem London in 1927 & 2013. Ten film oparł na filmie Clauda Friese-Greenea również z lat 20-tych. W tym przypadku oryginalne filmy były kolorowe.

W podobnym klimacie dwa zdjęcia przedstawiające Londyn obecnie i na obrazach włoskiego malarza Canaletto z XVIII wieku. W tym przypadku obrazy zestawiono z zdjęciami z Google Street View – autorem jest użytkownik Reddit-a shystone.

Westminster Abbey (1749) (fot. shystone/Reddit)

Westminster Abbey (1749) (fot. shystone/Reddit)

 

Northumberland House (1752) (fot. shystone/Reddit)

Northumberland House (1752) (fot. shystone/Reddit)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.