Chyba każdy zna filmy z serii Powrót do przyszłości i deskolotkę z drugiej części serii. Wynalazek wykorzystywany w filmowym roku 2015 wydawał się zupełnie nierealny. Do teraz, ponieważ inżynierowie Lexusa postanowili wcielić w życie zaprezentowany w filmie wynalazek.

Lexus Hoverboard, bo tak nazywa się wynalazek, to efekt długich testów i przygotowań. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się kilka tygodni temu i zostały przyjęte raczej na zimno. Nie był to pierwszy tego typu projekt, także spodziewano się, że i tym  razem dostaniemy jedynie koncept, albo model. Nic bardziej mylnego.

Prace nad deskolotką trwały już od jakiegoś czasu, a prototyp był gotowy na początku 2015 roku. Wówczas Lexus rozpoczął próby swojego wynalazku razem z profesjonalnym skaterem, Rossem McGouranem. Ich efektem jest ten film, przedstawiający skatera wykonującego, trochę nieporadnie, tricki na nowej deskorolce.

Jak udało im się osiągnąć efekt lewitującej deski? W podobny sposób jak w pociągach magnetycznych. W desce zamontowane są tzw. nadprzewodniki, które po schłodzeniu ciekłym azotem (stąd dym wydobywający się z deski) są w stanie wytworzyć silne pole elektromagnetyczne. Oczywiście potrzebny do tego jest stosowny magnes. Ten znajduje się… w torze po którym porusza się deskolotka. Warto dodać, że chociaż na filmie deskolotka porusza się również po wodzie, w praktyce również i pod nią znajduje się magnes.

Lexus Hoverboard

Lexus Hoverboard

Niestety w tym miejscu wychodzi na to, że chociaż wynalazek rodem z filmu Zemeckisa istnieje, nie jest aż tak funkcjonalny jak filmowy odpowiednik. Głównie dlatego, że zamknięte w tzw. kriostatach nadprzewodniki muszą być schładzane do temperatury -197 stopni.

Specjalny magnetyczny tor znajduje się w Barcelonie w Hiszpanii i pozostanie jedynym miejsce, w którym będzie można wykorzystać deskolotkę. O produkcji seryjnej nie ma mowy, ponieważ wykorzystana technologia wymaga sporego zaplecza do obsługi.

Inna sprawa, że do “jazdy” na deskolotce potrzeba długiego treningu. McGouran, który od lat zajmuje się tym sportem miał spore trudności aby nauczyć się jazdy na nowej desce. Co dopiero ma zrobić mniej doświadczony skater, albo amator?

Inna sprawa, że Lexus przygotowując deskolotkę, zorganizował wręcz perfekcyjną akcję marketingową. Praktycznie cały świat o nich mówi (sami do nich dołączyliśmy), chociaż każdy wie, że minie jeszcze wiele lat zanim wynalazek ten w ogóle będzie funkcjonalny.

Można śmiało powiedzieć, że Lexus wykonał kawał świetnej roboty, budując działającą deskolotkę oraz organizując odpowiednią kampanię marketingową dla swojej firmy przy tej okazji.

Więcej informacji o Lexus Hoverboard znajdziecie pod tym linkiem.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.