Na aukcji sprzętu fotograficznego 30th WestLicht, która odbędzie się 19 listopada wystawione zostaną dwa bardzo nietypowe i rzadkie aparaty Leica Rifle Camera z 1938 roku. Aparaty wyróżnia drewniana kolba karabinowa, zwiększająca stabilność podczas robienia zdjęć.

Aparaty powstały w 1938 roku w firmie Ernst Leitz New York na zamówienie Leici. Na aukcji wystawiono egzemplarze wyposażone w obiektywy 20 cm Telyt i 40 cm Telyt. Oba aparaty posiadają drewniane kolby i sprzedawane są w specjalnych, oryginalnych futerałach.

Aparaty produkowano tylko przez rok. Nie wiadomo ile egzemplarzy powstało, ale szacuje się, że w prywatnych kolekcjach do dnia dzisiejszego przetrwało nie więcej jak 12 egzemplarzy. Aparaty te powstały z myślą o fotografach przyrody.

Pomysł zamontowania kolby wywodził się jak łatwo się domyśleć z… karabinów wyborowych i myśliwskich. Podobnie jak w broni, w tym przypadku również liczyła się stabilność i precyzja robienia zdjęć.

Aparaty wystawiono na aukcji w cenie 80 tyś. euro (wersja z obiektywem 20 cm Telyt) oraz 90 tyś. euro (wersja z obiektywem 40 cm Tylet). Według szacunków organizatorów aukcji, ostateczne ceny aparatów będą się wahać w granicach 150-180 tyś. euro i 170-200 tyś. euro.

Poniżej zdjęcia obu aparatów i linki do aukcji (jakby ktoś chciał sobie taki aparat kupić 😉 ).

Więcej informacji: Leica Rifle Camera 20 cm Telyt

Więcej informacji: Leica Rifle Camera 40 cm Telyt

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.