Drony stają się coraz popularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi m.in. do fotografii lub zabawy. Ich przeznaczenie warunkuje przede wszystkim stopień zaawansowania. Sterowanie latającym modelem z pewnością stanowi nie lada atrakcję, jednak nie pozostawia nas bez ograniczeń. Polskie prawo jasno wyznacza miejsca i zasady latania dronem. Sprawdź, co warto wiedzieć, aby uniknąć kary finansowej.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Regulacja prawne mają zapewniać bezpieczeństwo nie tylko osobom, które sterują dronami, ale głównie innym osobom, które mogą zostać w jakikolwiek sposób narażone na szkodę przez ich obecność (zabronione jest m.in. latanie nad głowami osób trzecich i w strefach lotów). Wprowadzenie tego typu zaostrzeń było konieczne, ponieważ niejednokrotnie można było zaobserwować niewłaściwie korzystanie z dronów, w tym m.in. latanie w strefach kontrolowanych lotnisk, co mogło doprowadzić do zderzenia drona z samolotem.

Prawo jazdy na drona – czy jest konieczne?
Może brzmieć to nieco dziwnie, ale na latanie dronem trzeba mieć prawo jazdy. Nie dotyczy to jednak modeli poniżej 25 kg, dlatego tez wszystkie osoby, które korzystają z dronów na własny użytek, mogą odetchnąć z ulgą, nie muszą bowiem posiadać żadnych specjalnych uprawnień. Co więcej, znaczenie ma również typ lotu. Wyróżnia się loty sportowe, rekreacyjne oraz loty komercyjne. Niemniej te ostatnie wiążą się z odbyciem specjalistycznych kursów i zdaniem odpowiednich egzaminów w celu uzyskania odpowiedniej licencji. Nawet jeżeli latamy jednie rekreacyjnie, to musimy stosować się do panujących przepisów.
Co mówią przepisy o lataniu dronem?
Zgodnie z prawem lotniczym, każde ma takie samo prawo do przestrzeni powietrznej nad terytorium Polski. Warto jednak wiedzieć, że jest ona podzielona na strefy, tj. strefę kontrolowaną i niekontrolowaną. W strefie niekontrolowanej za separację modelu odpowiedzialny jest pilot. W praktyce oznacza to więc, że sami musimy pilnować, aby nasz dron na nikogo nie wpadł. Pozostałe zasady są dość proste, nakazują m.in. latać w zasięgu wzroku na otwartej przestrzeni. Zabronione jest przy tym latanie m.in. w pobliżu lotnisk, nad miastami i budynkami oraz nad drogami.

Nie należy także sterować dronem nad ludźmi. W praktyce oznacza to zatem, że najlepszym miejscem do latania dronem są, chociażby łąki czy pola, znajdujące się w oddali od budynków. Tam możemy śmiało puszczać wodza fantazji i oddać się rozrywce. Nieco inne zasady dotyczą dronów profesjonalnych służących do fotografii, ale o tym muszą już wiedzieć osoby, które dysponują modelami za kilka tysięcy złotych. (Więcej informacji na ten temat znajdziecie pod tym linkiem)