Idziemy do sklepu (lub szukamy w sklepie internetowym) z zamiarem zakupu laptopa. Szybko jednak okazuje się, że ilość dostępnych urządzeń jest tak duża, że jeśli nie mamy wcześniej upatrzonego modelu, będziemy mieli trudności z wyborem. W związku z tym warto przed zakupem laptopa doprecyzować nasze potrzeby.

Podział laptopów

Jest wiele kryteriów podziału laptopów, głównie ze względu na przeznaczenie, wielkość, ale również markę, ponieważ sprzęty niektórych producentów są całkowicie niezależnym rodzajem laptopów (np. MacBooki). W pierwszej kolejności rozróżniamy systemy operacyjne na których pracują. Wyróżniamy urządzenia działające na Windowsie lub iOS, ewentualnie Linuxie. Wybór systemu operacyjnego zależy zarówno od naszych preferencji jak i innych urządzeń które posiadamy (aby zachować kompatybilność między nimi).

Laptop

Kolejnym kryterium podziału jest rodzaj laptopa. Wyróżniamy tradycyjne laptopy różnicą się podzespołami i przeznaczeniem, ultrabooki, cechujące się lżejszą budową, urządzenia 2w1 (tzw. flipy pozwalające na odwrócenie ekranu lub urządzenia pozwalające na odłączenie klawiatury, dzięki czemu otrzymujemy w praktyce tablet), laptopy gamingowe, notebooki (kiedyś przeznaczone głównie do pracy biurowej, współcześnie nie różniące się od laptopów) oraz tradycyjne laptopy z ekranami o dużej rozdzielczości, które z racji wagi są urządzeniami stacjonarnymi.

Laptopy/notebooki

Kiedyś podział na laptopy i notebooki był bardzo wyraźny. Te pierwsze były uniwersalnymi urządzeniami, natomiast notebooki przeznaczone były typowo do pracy biurowej. Obecnie podział ten jest bardzo umowny, ponieważ większość dostępnych na rynku urządzeń ma podobne parametry i może służyć zarówno do pracy biurowej jak i oglądania filmów, przeglądania internetu a nawet grania w gry komputerowe.

Laptop

Ultrabooki

Pod hasłem ultrabook kryją się lekkie, dosyć małe laptopy, które mają być poręczne. Najczęściej mają ekrany o rozdzielczości do 13 cali. Wiele ultrabooków to też urządzenia 2w1 – zarówno flipy jak i laptopy z odłączaną klawiaturą. Pod względem podzespołów najczęściej są to urządzenia przeznaczone do pracy biurowej, oglądania multimediów, rzadziej grania w gry. Można jednak znaleźć pojedyncze ultrabooki z bardzo dobrymi podzespołami, które pozwalają również na  granie w gry.

Laptopy gamingowe

Od typowych laptopów różnią się zwykle o wiele lepszymi podzespołami zapewniającymi dużą wydajność, ale kosztem czasu pracy na baterii. Zwykle mają ekran o rozdzielczości od 15 cali w górę, co w połączeniu z ich wagą sprawia, że są to mało mobilne komputery. Dzięki mocnym podzespołom takie laptopy nadają się również do obróbki zdjęć i filmów, oraz wymagających zadań.

Laptop

MacBooki

Ze względu na specyfikę całego systemu iOS, MacBooki są wręcz samodzielnym rodzajem laptopów. Ich miłośnicy chwalą je za wydajność, niezawodność techniczną oraz kompatybilność z iPhonami i innymi urządzeniami Apple. Pozostali użytkownicy często mają problemy z przyzwyczajeniem się do specyfiki tych systemów.

Jakiego laptopa wybrać?

W pierwszej kolejności musimy zdecydować czy potrzebujemy laptopa do pracy biurowej, grania albo przeglądania internetu. Dalej istotne jest to czy będziemy pracowali w różnych miejscach czy raczej w domu. Ostatnia kwestia to wybór między Windowsem albo iOS.

Laptop

Poniższa tabelka pozwoli Wam zorientować się, które laptopy nadają się do różnych zadań.

Rodzaj laptopa Laptop/Notebook Laptop Gamingowy Laptop 2w1 Ultrabook MacBook
Praca biurowa Tak Tak Tak Tak Tak
Przeglądanie internetu Tak Tak Tak Tak Tak
Oglądanie filmów Zależy od podzespołów Tak Zależy od podzespołów Zależy od podzespołów Tak
Granie w gry Zależy od podzespołów Tak Zależy od podzespołów Zależy od podzespołów Zależy od podzespołów
Poręczność Zależy od urządzenia Zależy od urządzenia Tak Tak Zależy od urządzenia
Czas pracy na baterii Zależy od urządzenia Krótki Długi Długi Zależy od urządzenia
Obróbka zdjęć/filmów Zależy od podzespołów Tak Zależy od podzespołów Zależy od podzespołów Tak


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.