Zbudowany w 1899 roku belgijski samochód elektryczny La Jamais Contente zapisał się w historii jako pierwszy pojazd drogowy, który przekroczył prędkość 100 km/h. Za jego kierownicą zasiadł Camille Jenatzy, syn przedsiębiorcy, Constanta Jenatzy.

Przedsiębiorca Constant Jenatzy posiadał zakłady zajmujące się produkcją gumy i produktów wykonanych z gumy. Jego syn, Camille Jenatzy, będący miłośnikiem motoryzacji i kierowcą wyścigowym, postanowił pod koniec lat 90. zapewnić sobie kontrakt na budowę elektrycznych taksówek w Paryżu, gdzie znacząco wzrastało zapotrzebowanie na tego typu pojazdy.

Aby pokazać swoje możliwości, Jenatzy założył firmę, która produkowała elektryczne samochody i ciężarówki. Oprócz typowej działalności produkcyjnej, firma rywalizowała również z francuskimi zakładami Jeantuad poprzez efektowne pokazy możliwości swoich samochodów, zwłaszcza w zakresie bicia rekordów prędkości.

La Jamais Contente
La Jamais Contente

W 1899 roku opracował niecodzienny pojazd nazwany La Jamais Contente (pol. Zawsze niezadowolony). Pojazd miał nietypowe nadwozie przypominające torpedę, wykonane z lekkiego stopu o nazwie partinium (uzyskiwano go poprzez połączenie aluminium, wolframu i magnezu), umieszczone na dwóch osiach. Kierowca siedział wysoko i wystawał ponad karoserię. Napęd stanowiły dwa silniki elektryczne Postel-Vinay zasilane z akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu 200 V. Silniki dysponowały mocą około 68 KM. Sam pojazd miał 3,8 m długości, 1,5 m szerokości i 1,4 m wysokości, oraz masę 1450 kg. Napęd przenoszony był za pomocą łańcucha na tylną oś.

Rekordowy przejazd, w trakcie którego La Jamais Contente jako pierwszy pojazd drogowy przekroczył barierę 100 km/h miał miejsce 29 kwietnia albo 1 maja 1899 roku w Achères w departamencie Yvelines niedaleko Paryża. Za kierownicą siedział sam Camille Jenatzy. Podczas przejazdu auto rozpędziło się do 105,882 km/h, bijąc wcześniejszy rekord wynoszący 92,78 km/h i ustanowiony 4 marca 1899 roku przez Gastona de Chasseloup-Laubat.

La Jamais Contente
La Jamais Contente

Ustanowiony rekord nie został pobity przez 3 kolejne lata – 13 kwietnia 1902 roku Léon Serpollet zasiadający za kierownicą parowego automobila Gardner-Serpollet Œuf de Pâques  rozpędził się do 120,8 km/h. Warto w tym miejscu dodać, że oficjalne zapisy rekordów prędkości dla samochodów zaczęto prowadzić w grudniu 1898 roku. Co ciekawe, La Jamais Contente przetrwał do naszych czasów i obecnie znajduje się w muzeum motoryzacyjnym w Compiègne we Francji.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.