Butle gazowe turystyczne posiadają szerokie zastosowanie. Gazem propan-butan można zasilać między innymi kuchenki gazowe, można wykorzystać je do grillowania czy zasilania systemów ogrzewania. Sprawdzają się przede wszystkim podczas kampingów, wycieczek, w domkach letniskowych czy na straganach. Gdzie można zakupić tego rodzaju butle?

Zakupienie butli gazowej nie jest obecnie żadnym problemem – kiedyś można było zakupić je tylko na stacjach benzynowych, a w mniejszych miejscowościach w wybranych punktach. Teraz dostępne są one również w zwykłych sklepach, na przykład wielobranżowych, sklepach sportowych czy z artykułami budowlanymi i wykończeniowymi wnętrz.

Największym zainteresowaniem cieszą się większe butle – butla gazowa 11kg to model najczęściej używany do zasilania kuchenek gazowych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, w których nie ma doprowadzonej instalacji gazowej. W związku z tym wtedy, gdy potrzebna jest butla gazowa turystyczna, może okazać się, że nie będzie ona dostępna w każdym sklepie.

Butle turystyczne przede wszystkim dostępne są w sklepach sportowych – można kupić je wtedy w paru wariantach do dyspozycji. Najbardziej popularne to modele 2-kilogramowe, które wyposażone są również w specjalny uchwyt pomocny w przenoszeniu. Do wyboru są też mniejsze butle, na przykład 1-kilogramowe, które dobrze nadają się na piesze wyprawy. Oprócz standardowych butli można zakupić też butle jednorazowe, które są lekkie, małe i współpracują z wybranymi modelami kuchenek turystycznych na gaz, ale są najdroższe w eksploatacji.

Butla gazowa 11kg (fot. amerigas.pl)

Butla gazowa 11kg (fot. amerigas.pl)

Niezależnie od tego, jaką butlę gazową turystyczną chcesz zakupić, pamiętaj o tym, żeby dobrze ją sprawdzić. Nie powinna posiadać żadnych uszkodzeń, rdzy i powinna być zabezpieczona plombą.

Butle turystyczne najczęściej kupuje się na własność, a potem można napełniać je na stacjach paliw czy też wymieniać je na napełnione, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z zakupem – płaci się tylko za wykorzystany gaz i za wymianę, co oznacza, że koszty są niższe.

Podziel się.