Gdy rynek przepełniony jest konstrukcjami od wielu producentów, ciężko znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania. Niektóre monitory są tak do siebie podobne pod względem parametrów, że decyzję podejmuje się na podstawie ceny lub designu. Warto więc wiedzieć, czym kierować się podczas inwestycji.

Szukasz wyposażenia do 2000 złotych? Interesującą propozycją jest monitor Dell U2717D, który należy do serii Dell Ultrasharp i można znaleźć go m.in. w ofercie Gigam www.gigam.pl/monitor/193-monitor-dell-u2717d-27-6847cm-qhd-infinityedge-2560×1440-hdmi-mdp-dp-3yppes-5397063744220.html. Charakteryzuje się on świetnym stosunkiem jakości do ceny. Prześwietlimy jego parametry techniczne, by sprawdzić, w którym domu lub biurze monitor Dell 27 cali spełni potrzeby użytkowników.

Najważniejsze parametry techniczne

Sprzedawcy w sklepach potrafią godzinami opowiadać klientom o parametrach technicznych. Biorąc pod uwagę, że nie każdy z nas jest specjalistą od tematyki sprzętu komputerowego, elektroniki i urządzeń audio/wideo, często dajemy się nabrać na opowieści o nieograniczonych możliwościach danego produktu.

Monitor musi  musi w pierwszej kolejności zapewniać użytkownikom satysfakcjonujący obraz. Warto jednak wiedzieć, jak interpretować poszczególne informacje. Poniżej udostępniamy dane o wcześniej wymienionej konstrukcji.

Dell U2717D

Dell U2717D

Monitor Dell U2717D oferuje nam m.in. takie parametry techniczne jak:

 • przekątna ekranu: 27 cali,
 • rozdzielczość: 2560 x 1440 pikseli
 • typ matrycy: TFT IPS,
 • czas reakcji: 8 ms,
 • jasność: 350 cd/m2,
 • ilość wyświetlanych kolorów: 16,7 mln,
 • dodatkowe wejścia i pozostałe złącza: 1 x wyjście audio (stereo mini-jack); 1 x USB 3.0 (typ B); 4 x USB 3.0; MHL-HDMI, Mini DisplayPort; DisplayPort.

Co to wszystko znaczy?

Przekątna oznacza rozmiar. Im wyższa liczba, tym większy monitor. Koniecznie należy dopasować wielkość ekranu do indywidualnych preferencji i warunków. 27 cali jest jednak uniwersalnym wyborem zarówno do pracy, edukacji, jak i rozrywki. Przyjęto, że ekran nie powinien znajdować się bliżej niż 50 cm od twarzy, a sam użytkownik powinien objąć go wzorkiem bez konieczności poruszania głową.

Dell U2717D

Dell U2717D

Rozdzielczość to ilość wyświetlanych pikseli. Oczywiście im więcej, tym lepiej, lecz należy mieć na uwadze, że jakość obrazu zależy również od źródła, czyli samego zdjęcia, wideo lub aplikacji. Mimo wszystko coraz więcej filmów i programów obsługuje rozdzielczość na poziomie 4K.

Czas reakcji to wskaźnik tego, jak dany monitor radzi sobie z dynamicznym obrazem. Jeśli monitor ma służyć do pracy biurowej, surfowania po sieci itp. nie trzeba się tym przejmować. Gracze i miłośnicy perfekcyjnego obrazu wideo w czasie seansów filmowych powinny szukać konstrukcji zapewniających czas reakcji poniżej 4 ms.

Ilość wyświetlanych kolorów informuje nas o dokładności oddawania poszczególnych odcieni. Chociaż 16,7 mln to standardowa liczba dla naprawdę wymagających użytkowników, przy zastosowaniach profesjonalnych, np. do obróbki fotografii, wideo lub projektowania grafik komputerów, należy wykorzystywać monitory zapewniające 1,07 mld kolorów.

Alternatywny model z innej serii

Chociaż monitor Dell Ultrasharp to świetny wybór dla wymagających klientów, model Dell P2415Q (w cenie 1 630 złotych) stanowi ciekawą alternatywę. Oferuje on co prawda mniejszy rozmiar, lecz dysponuje lepiej dostosowanymi właściwościami do wymagań profesjonalistów.

Dell P2415Q

Dell P2415Q

Jego parametry techniczne prezentują się w następujący sposób:

 • przekątna ekranu: 23,8 cali,
 • rozdzielczość: 3840 x 2160 pikseli,
 • typ matrycy: TFT IPS,
 • czas reakcji: 8 ms,
 • jasność: 300 cd/m2,
 • ilość wyświetlanych kolorów: 1,07 mld,
 • dodatkowe wejścia i pozostałe złącza: Mini DisplayPort, DisplayPort, MHL-HDMI, 1 x wyjście audio (stereo mini-jack), 1 x USB 3.0 (typ B), 4 x USB 3.0.

Dzięki większej ilości wyświetlanych kolorów i rozdzielczości, dużo lepiej sprawdzi się on dla specjalistów odpowiedzialnych za pracę ze zdjęciami lub obróbką wideo. 2000 złotych to budżet, w którym można znaleźć wiele interesujących konstrukcji. Każdy bez problemu dopasuje monitor do indywidualnych oczekiwań.

Podziel się.