Rewolucja na kijowskim Majdanie i ucieczka prezydenta Janukowycza z Ukrainy wywołała napięcie pomiędzy Rosją, a Ukrainą. Doprowadziło to do toczącej się właśnie rozgrywki o Krym i destabilizacji stosunków między tymi państwami. Sytuacja wywołuje niepokój i reakcje społeczności międzynarodowej, jednak internauci jak zwykle przy takiej sytuacji są bezlitośni.

Internet jak zwykle na poważne problemy reaguje humorem. Raz jest śmiesznie, innym razem niesmacznie. Takie reakcje wywołał między innymi mem z Władimirem Putinem, który “reklamuje” ofertę na kartę sieci Play. Chociaż rzekoma “reklama” autorstwa blogera Goorsky-ego wywołała pozytywną reakcję u internautów (2600 polubień na facebookowym profilu agencji reklamowej Get More Social) , którzy lawinowo zaczęli ją udostępniać i przekazywać dalej, to nie przypadła do gustu samej sieci. Rzecznik prasowy Play na blogu blogplay.pl stwierdził:

 

Tak na poważnie to mem jest ultra słaby, ponieważ dotyczy bardzo ważnych kwestii, z których powagi chyba nie do końca zdaje sobie spora część like’ującyh i share’ujących tę grafikę. To, ze Photoshop potrafi zrobić krzywdę przekonałem się osobiście chociażby kiedy stworzono fake mojej korespondencji w sprawie klienta Virgin. Tym razem sprawa jest dużo bardziej poważna bo dotyczy życia i wolności tysięcy ludzi. I mam nadzieję, że sytuacja na Ukrainie nie będzie przez Was postrzegana jak śmieszny facebook’owy mem.

My nie znamy się na polityce i proszę nie mieszajcie PLAY do tego. Każdy z nas ma swój prywatny punkt widzenia na ten temat, ale nie ma to żadnego związku z frmą w jakiej pracujemy.

 

Mem z Władimirem Putinem (źródło: https://www.facebook.com/goorskyblog)

 

Podobnie, kontrowersje wywołała wypowiedź ministra Radosława Sikorskiego, który w programie Moniki Olejnik “Kropka nad I” powiedział:

Rosja nigdy na Polskę nie najechała tylko zawsze przychodziła z pomocą mniejszościom narodowym i religijnym.

 

Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że wypowiedź ministra miała charakter ironii. Sikorski stał się też bohaterem innej internetowej złośliwości. Uczestnicząc w negocjacjach pomiędzy opozycją, a grupą rządzącą na Ukrainie powiedział:

jeśli nie zgodzicie się na te propozycje, będziecie mieć stan wojenny i wszyscy zginiecie

Niedługo po informacjach na temat awantury pomiędzy niemieckim celnikiem, a europosłem Jackiem Protasiewiczem do jakiej doszło na lotnisku w Hamburgu “Fakt.pl” opublikował mem, w którym wykorzystał słowa ministra Sikorskiego:

(źródło: fakt.pl)

(źródło: fakt.pl)

Internet jest także źródłem “porad” o charakterze turystycznym:

"Odwiedź Rosję zanim Rosja odwiedzi Ciebie"

“Odwiedź Rosję zanim Rosja odwiedzi Ciebie”

 

(źródło: fabrykamemow.pl)

(źródło: fabrykamemow.pl)

"Odwiedź Rosję zanim Rosja odwiedzi Ciebie"

“Odwiedź Rosję zanim Rosja odwiedzi Ciebie”

 

Andrzejrysuje piętnuje z kolei bierność społeczności międzynarodowej i wyśmiewa pasywne “oburzenie”:

(źródło: andrzejrysuje.pl)

(źródło: andrzejrysuje.pl)

 

Inne memy wyśmiewają już samego Władimira Putina i działania Rosji:

...i wtedy powiedziałem "to nie są rosyjscy żołnierze, to samoobrona" (źródło: Twitter @russian_market)

…i wtedy powiedziałem “to nie są rosyjscy żołnierze, to samoobrona” (źródło: Twitter @russian_market)

 

"Sam na Kremlu" (źródło: Twitter @russian_market)

“Sam na Kremlu” (źródło: Twitter @russian_market)

 

(źródło: zelaznalogika.net)

(źródło: zelaznalogika.net)

 

(źródło: memegenerator.net)

(źródło: memegenerator.net)

 

"To nie moja noga (źródło: Twitter @russian_market)

“To nie moja noga (źródło: Twitter @russian_market)

 

"Jeśli Rosja przygotowuje się do wojny tak jak do Olimpiady, to nie mamy się czego obawiać" (źródło: www.someecards.com)

“Jeśli Rosja przygotowuje się do wojny tak jak do Olimpiady, to nie mamy się czego obawiać” (źródło: www.someecards.com)

 

 

 

 

 

Podziel się.

O autorze

Avatar

Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UAM w Poznaniu i UMCS w Lublinie. Kibic żużlowy, mól książkowy i miłośnik Bieszczadów.