Chyba każdy pamięta historię plag egipskich. Jedną z nich było zamienienie wody w Nilu w krew. Chociaż jest to historia biblijna, poniższe zdjęcie satelitarne pokazuje właśnie taki wygląd najdłuższej rzeki na Ziemi. Na całe szczęście czerwony Nil to wizualizacja ilości roślin.

Zdjęcie wykonane przez satelitę Sentinel-3A należącego do ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) 3 marca 2016 roku przedstawia wschodnią część Morza Śródziemnego, w szczególności Egipt i półwysep Synaj. Na zdjęciu widać również fragment Krety i Cypr. Wszystko to przykryte sporą warstwą chmur.

Uwagę przykuwa jednak czerwony kolor delty Nilu, samej rzeki oraz Cypru, Krety i Turcji. Kolor ten to efekt nałożenia na zdjęcie wskaźnika NDVI (Normalized Difference Vegetation Index – pol. znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji).

Wskaźnik ten na podstawie odbicia światła podczerwonego wskazuje miejsca w których znajduje się dużo roślin. To właśnie dlatego delta Nilu jak i sama rzeka oraz wyspy na Morzu Śródziemnym mają czerwoną barwę.

Zdjęcie w dużej rozdzielczości znaleźć można pod TYM linkiem.

Czerwony Nil (fot. ESA)
Czerwony Nil (fot. ESA)

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.