Chyba każdy pamięta historię plag egipskich. Jedną z nich było zamienienie wody w Nilu w krew. Chociaż jest to historia biblijna, poniższe zdjęcie satelitarne pokazuje właśnie taki wygląd najdłuższej rzeki na Ziemi. Na całe szczęście czerwony Nil to wizualizacja ilości roślin.
Zdjęcie wykonane przez satelitę Sentinel-3A należącego do ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) 3 marca 2016 roku przedstawia wschodnią część Morza Śródziemnego, w szczególności Egipt i półwysep Synaj. Na zdjęciu widać również fragment Krety i Cypr. Wszystko to przykryte sporą warstwą chmur.
Uwagę przykuwa jednak czerwony kolor delty Nilu, samej rzeki oraz Cypru, Krety i Turcji. Kolor ten to efekt nałożenia na zdjęcie wskaźnika NDVI (Normalized Difference Vegetation Index – pol. znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji).
Wskaźnik ten na podstawie odbicia światła podczerwonego wskazuje miejsca w których znajduje się dużo roślin. To właśnie dlatego delta Nilu jak i sama rzeka oraz wyspy na Morzu Śródziemnym mają czerwoną barwę.
Zdjęcie w dużej rozdzielczości znaleźć można pod TYM linkiem.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.