Tygodnik Time z jego charakterystyczną okładką jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych czasopism na świecie. Pierwszy numer pojawił się w sprzedaży 3 marca 1923 roku i okazał się… wielką porażką. Nie zrażeni tym twórcy tygodnika, Briton Hadden i Henry Luce przerobili formułę czasopisma i tym razem trafili w dziesiątkę.

Tygodnik Time powstał z inicjatywy dwóch dziennikarzy – Britona Haddena i Henriego Luce. Na początku lat 20. wpadli oni na pomysł stworzenia czasopisma będącego przeglądem najważniejszych wydarzeń i wiadomości danego tygodnia. Po zebraniu funduszy przygotowali pierwszy numer tygodnika, który ukazał się 3 marca 1923 roku.

Briton Hadden (po lewej), Henry Luce (w środku) i polityk William R. Hopkins w drukarni w 1925 roku

Briton Hadden (po lewej), Henry Luce (w środku) i polityk William R. Hopkins w drukarni w 1925 roku

Czasopismo liczyło 32 strony i zawierało ponad 200 newsów mających do 400 słów długości. Na okładce znalazł się portret odchodzącego na emeryturę kongresmena Josepha Gurneya Cannona. Niestety formuła tygodnika nie przyjęła się, a wielu recenzentów i przyjaciół sugerowało Haddenowi i Lucowi rezygnację.

Nie zrażeni klęską postanowili przerobić formułę czasopisma. Drugi numer wyglądał już zupełnie inaczej. Zamiast przedruków i krótkich tekstów pojawiły się materiały własne redakcji oraz teksty publicystyczne.

Pierwsze wydanie tygodnika Time

Pierwsze wydanie tygodnika Time

Tym razem forma tygodnika trafiła w gusta czytelników perfekcyjnie (zwłaszcza, że nie było wówczas jeszcze konkurencji, ponieważ Time był pierwszym typowym tygodnikiem). W kolejnych latach wydawnictwo założone przez Haddena i Lucea zaczęło się rozwijać bardzo szybko. W 1927 roku na okładce pojawiła się dobrze znana współcześnie, czerwona ramka.

Pierwsze wydanie tygodnika Time z charakterystyczną czerwoną ramką

Pierwsze wydanie tygodnika Time z charakterystyczną czerwoną ramką

Niestety 27 lutego 1929 roku zmarł Briton Hadden. Mimo jego śmierci, Henry Luce kontynuował działalność tygodnika Time bez większych zmian. W lutym 1930 roku Luce zaczął wydawać kolejne czasopismo – Fortune. W praktyce powstało ono po wydzieleniu części redakcji ekonomicznej z Tima. W 1936 roku do portfolio dziennikarza trafił kolejny magazyn – Life, wydawany od 1883 roku.

Henry Luce zmarł 28 lutego 1967 roku. Nie przerwało to sukcesu tygodników. Obecnie nakład tygodnika Time wynosi ponad 3 mln egzemplarzy.

Henry Luce

Henry Luce

Tygodnik Time praktycznie od początku istnienia wyróżniał się na tle konkurencji charakterystycznym stylem pisanych tekstów oraz rozpoznawalną okładką. W 1927 roku pojawił się kolejny wyróżnik tygodnika – tytuł Człowieka Roku, przyznawany postaci (później również grupom ludzi, ideom a nawet przedmiotom), która w mijającym roku miała olbrzymi wpływ na świat.

Liczył się sam wpływ, a nie to czy był pozytywny lub negatywny. W związku z tym na okładce Tima znalazły się takie postacie jak Adolf Hitler czy też Józef Stalin. Ponadto tytuł otrzymali dwaj Polacy – Lech Wałęsa (w 1981 roku) i Jan Paweł II (w 1994 roku).

Okładka tygodnika Time z Lechem Wałęsą

Okładka tygodnika Time z Lechem Wałęsą

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.