Historię agrafki idealnie ilustruje stwierdzenie „potrzeba matką wynalazku”. Znana nam współcześnie agrafka została wynaleziona w 1849 roku przez Waltera Hunta, amerykańskiego wynalazcę, który szukał sposobu na spłatę 15 dolarów długu.

Walter Hunt urodził się 29 lipca 1796 roku w Martinsburg w stanie Nowy Jork. Chociaż jego nazwisko nie jest dobrze znane, miał na swoim koncie wiele ciekawych wynalazków (których w większości nie wykorzystał, mimo otrzymanych patentów), z których najważniejszymi było wieczne pióro, maszyna do szycia, kałamarz, dzwonek tramwajowy, maszyna do czyszczenia ulic, pług śnieżny oraz… agrafka.

Patent na agrafkę Waltera Hunta
Patent na agrafkę Waltera Hunta

To właśnie agrafka stała się jednym z najważniejszych wynalazków Hunta, jak i jego olbrzymią porażką finansową. Zaprojektował ją w 1849 roku, szukając sposobu na spłatę długu w wysokości 15 dolarów. Podobno przez kilka godzin siedział i zginał kawałek drutu, aż w końcu wpadł na pomysł zrobienia bezpiecznego zapięcia, które zastąpiłoby wszechobecne w tym czasie szpilki.

Agrafka jego projektu miała z jednej strony zwinięty drucik, który formował sprężynę, a z drugiej zakończony był ostrą końcówką i blaszką, która zakrywała igłę. Swój wynalazek opatentował 10 kwietnia 1849 roku i natychmiast sprzedał prawa do niego firmie W. R. Grace Company za 400 dolarów (współcześnie około 13 200 dolarów). Z uzyskanych pieniędzy spłacił dług, a resztę pieniędzy zatrzymał, nie zdając sobie sprawy z tego, że jego wynalazek przyniesie firmie W. R. Grace olbrzymie zyski.

Walter Hunt zmarł 8 czerwca 1859 roku i został pochowany na cmentarzu Green-Wood na Brooklynie w Nowym Jorku.

Współczesne agrafki (fot. lapetitelulu.com)
Współczesne agrafki (fot. lapetitelulu.com)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.