W związku z ćwiczeniami chińsko-rosyjskimi na Bałtyku, Rosjanie postanowili ściągnąć w tej rejon wiele swoich najważniejszych jednostek, wśród których znalazł się atomowy krążownik rakietowy Piotr Wielki i największy okręt podwodny na świecie TK-208 Dmitrij Dońskij.

Oba okręty zostały uwiecznione na wspólnym zdjęciu podczas rejsu Zatoką Fińską. Okręty robią olbrzymie wrażenie, zwłaszcza ze względu na swoje rozmiary. Więcej na temat obu jednostek można dowiedzieć się z tych artykułów – Krążowniki rakietowe typu Kirow i Największe okręty podwodne – Typhoon.

Wizyta obu jednostek, które bardzo rzadko bywają na Bałtyku – nie są tutaj kompletnie przydatne, a ze względu na swoje rozmiary w razie konfliktu są łatwym celem, spotkała się jak zwykle z dużą aktywnością okrętów wojennych NATO, które towarzyszyły rosyjskim jednostkom podczas rejsu.

Warto dodać, że autor zdjęcia, Leif Rosas zbliżył się do obu okrętów na tyle blisko, że zdenerwował ich załogi, które oddały w jego kierunku strzał ostrzegawczy, wykorzystując do tego flarę.

Atomowy krążownik rakietowy Piotr Wielki i największy okręt podwodny na świecie TK-208 Dmitrij Dońskij w Zatocie Fińskiej (fot. Leif Rosas)

Atomowy krążownik rakietowy Piotr Wielki i największy okręt podwodny na świecie TK-208 Dmitrij Dońskij w Zatocie Fińskiej (fot. Leif Rosas)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.