Każdy właściciel pojazdu zdaje sobie sprawę z tego, że jego posiadania jest bardzo komfortowe, ale również z drugiej strony niesie też ze sobą spore koszty. Na własnym samochodzie można jednak oszczędzać. O czym warto pamiętać?

Korzystanie z auta nie jest tanie, zwłaszcza wtedy, gdy ma się pojazd palący dość dużo oraz dojeżdża się nim na spore odległości. Przykładowo wtedy, gdy samochodem przemierza się w ciągu miesiąca około 1000 kilometrów i spala on 7 litrów benzyny na 100 kilometrów, wtedy trzeba będzie zapłacić ponad 300 złotych miesięcznie za samo paliwo.

Ponadto do tych kosztów trzeba doliczyć przegląd, ubezpieczenie, materiały eksploatacyjne, opony. Oczywiście, mogą pojawić się też naprawy. Wobec tego intensywne korzystanie z pojazdu na rok może wynieść ponad 10 000 złotych.

Dzięki kilku prostym wskazówkom możesz zaoszczędzić na paliwie niezależnie od tego, czy masz nowy Mondeo czy starszy model samochodu.
Dzięki kilku prostym wskazówkom możesz zaoszczędzić na paliwie niezależnie od tego, czy masz nowy Mondeo czy starszy model samochodu.

Są jednak sposoby na to, aby zmniejszyć koszty korzystania z pojazdu:

  • planuj tankowanie, aby nie kupować paliwa na drogich stacjach,
  • zawsze dokładnie porównuj polisy ubezpieczeniowe, ponieważ można zaoszczędzić na nich często po kilkaset złotych,
  • dbaj o stan ogumienia, ponieważ opony z prawidłowym ciśnieniem pozwalają na zmniejszenie ilości zużywanego paliwa,
  • naucz się jeździć ekonomicznie – nie hamuj i nie ruszaj gwałtownie, utrzymuj stała prędkość,
  • na postojach wyłączaj silnik, ponieważ niepotrzebnie zużywasz wtedy paliwo,
  • nie wóź w samochodzie zbyt wielu rzeczy, ponieważ im większy ciężar pojazdu, tym wyższe zużycie paliwa,
  • pamiętaj również o tym, że na większe koszty korzystania z pojazdu wpływa regularne korzystanie z klimatyzacji,
  • regularnie wymieniaj części zamienne oraz materiały eksploatacyjne, na przykład oleje, ponieważ starsze i zniszczone mogą doprowadzić do większych usterek,
  • zdemontuj bagażnik na dachu, gdy z niego nie korzystasz, ponieważ zwiększa on opór samochodu podczas jazdy i podwyższa zużycie paliwa.

Zatem dzięki tym prostym wskazówkom możesz zaoszczędzić na paliwie niezależnie od tego, czy masz nowy Mondeo czy starszy model samochodu. Obecnie, gdy koszty paliw są coraz wyższe, warto pamiętać o takich poradach!

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.