Fotografia kolorowa dopiero raczkowała podczas II wojny światowej. Powstało jednak wówczas sporo ciekawych zdjęć przedstawiających ten konflikt. W styczniu 1945 roku odnaleziono w jednym z niemieckich czołgów film z zdjęciami Warszawy po Powstaniu Warszawskim. Co ciekawe, były to kolorowe zdjęcia.

Film został znaleziony w zniszczonym czołgu w styczniu 1945 roku. Zawierał kilkanaście zdjęć miasta, albo raczej ruin. Przez lata film nie ujrzał światła dziennego i dopiero w 1971 roku trafił do redakcji tygodnika Stolica. Zdjęcia opublikowano w 40 numerze czasopisma. Fundacja Warszawa1939.pl przygotowała kilka lat temu filmik przedstawiający zarówno zdjęcia jak i opisy przedstawionych na nich miejsc. Mimo upływu lat dopiero ostatnio zyskał szerszy rozgłos w mediach.

Co istotne, zdjęcia były kolorowe, a nie kolorowane. Nie jest znany ich autor. Wiadomo jedynie, że wykonano je jesienią 1944 roku już po zakończeniu Powstania Warszawskiego. Widać na nich zrujnowane budynki w stolicy, całkowicie opuszczone.

Gdy w 1989 roku zakończono wydawanie czasopisma stolica, archiwum redakcji zostało podzielone i trafiło w ręce różnych osób. Nie wiadomo co stało się z kolorowymi zdjęciami Warszawy. Pozostały jedynie archiwalne numery czasopisma.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.