Rozwój fotografii cyfrowej sprawił, że dobrze znane aparaty analogowe korzystające z klisz fotograficznych zaczęły odchodzić do lamusa. Nigdy jednak nie zniknęły z rynku, chociaż kolejni producenci kończyli produkcję klisz. Pewien bloger – Japan Camera Hunter, postanowił odwrócić ten trend i rozpoczął produkcję nowych klisz do aparatów analogowych o nazwie JCH StreetPan.

Gdy w latach 90-tych na rynku pojawiły się pierwsze aparaty cyfrowe, były to raczej kiepskiej jakości urządzenia, które nie zwiastowały rewolucji jaka nastąpi. Szybko się to zmieniło, wraz z kolejnymi pojawiającymi się na rynku cyfrówkami. Główną zaletą była większa pojemność pamięci, pozwalająca na robienie większej ilości zdjęć niż w przypadku tradycyjnych klisz fotograficznych.

JCH StreetPan (fot. Japan Camera Hunter)

JCH StreetPan (fot. Japan Camera Hunter)

Szybko rozwój fotografii cyfrowej uśmiercił większość przemysłu fotografii analogowej, ale mimo to, wielu fotografów pozostało wiernych tradycji. Niestety o ile cały czas dostępne są stare aparaty, tak kolejne firmy zaczęły wycofywać się z produkcji klisz, których zdobycie zaczęło być problemem.

Sytuację zmieniła jednak nowa moda na wszelkiej maści produkty niezależne, która w ostatnich latach ogarnęła prawie cały świat (technologiczny). To właśnie w tym miejscu na scenę wkroczył bloger Japan Camera Hunter, który postanowił opracować nową wersję wycofanej przed laty z sprzedaży kliszy AGFY i wprowadzić ją do sprzedaży.

JCH StreetPan (fot. Japan Camera Hunter)

JCH StreetPan (fot. Japan Camera Hunter)

Chociaż wielu wątpiło w sens jego działań, klisza JCH StreetPan właśnie trafiła do sprzedaży. Jest to klisza monochromatyczna o czułości ISO 400. W sprzedaży dostępne są opakowania zawierające 3, 5 i 10 rolek, przy czym najmniejsze opakowanie kosztuje 2635 jenów, czyli jakieś 100 zł.

Więcej informacji szczegółowych o parametrach kliszy oraz możliwość jej zakupu znajdziecie na stronie www.japancamerahunter.com

Zdjęcie wykonane na kliszy JCH StreetPan (fot. Japan Camera Hunter)

Zdjęcie wykonane na kliszy JCH StreetPan (fot. Japan Camera Hunter)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.