Najnowsza odsłona serii XGame – A4Tech proponuje graczom przewodową klawiaturę membranową w naprawdę ciekawej cenie.
Zacznijmy od tego, że producent znany jest na rynku głównie poprzez swoją ofertę, którą zaliczyć można do ekhm… budżetowej. Fakt, aby wybrać dla siebie odpowiedni sprzęt, każdy musi sam zdecydować, na czym zależy mu najbardziej. Reklamowane przez profesjonalnych graczy klawiatury mechaniczne to koszt rzędu minimum 250 złotych, jednak otrzymuje w zamian znacznie trwalszą konstrukcję. Z kolei najpopularniejsze, membranowe, są o wiele mniej trwałe, ale ich cena zaczyna się już od kilkunastu złotych. O różnicach dowiesz się więcej tutaj, uzyskasz też parę przydatnych przy zakupach informacji.
Klawiatura G800V znajduje się co prawda w tym drugim przedziale cenowym, ale choć jest ona stworzona w technologii membranowej, jest dla gamerów bardzo ciekawą alternatywą. Nie będzie służyła tak długo, jak mechaniczna, jednak koszt zakupu jednej oznacza w praktyce tyle samo, co zapas przynajmniej czterech X7.
Wymagana siła nacisku na klawisze i ich reakcja są oczywiście bardzo ważne, a nie ulega wątpliwości, że G800V znacznie się pod tym względem różni od klawiatur mechanicznych. Takie szczegóły należą jednak do niezwykle indywidualnych kwestii, podobnie zresztą jak szereg innych cech, na przykład wydawany dźwięk, jego siła, czy choćby podświetlenie. Jeżeli ma się taką możliwość, najlepiej przejść się do stacjonarnego sklepu, by poczuć klawiaturę pod własnymi palcami, zobaczyć jak reaguje.
Jakość wykonania i wrażenia wizualne
Klawiatura G800V po wyjęciu z opakowania sprawia wrażenie znacznie droższej, niż tak naprawdę jest. Nietypowy, dość masywny wygląd, sporo dodatkowych klawiszy, profilowany brzeg – innymi słowy jest estetycznie zaprojektowana. Na pierwszy rzut oka widać, że została wykonana z wytrzymałego tworzywa. Cztery gumowe podkładki pod spodem zapobiegają ślizganiu się klawiatury, a dwie stópki pozwolą na dopasowanie jej wysokości. Niestety podczas przesuwania klawiatury na boki, potrafią one pęknąć. Nie można jednak od tego rodzaju materiału wymagać w końcu zbytniej sprężystości.
Producent już w poprzedniej generacji klawiatur z tej serii przewidział powszechne „wypadki”, jakie towarzyszą użytkownikom, dlatego także i w tym modelu znajdziemy 10 małych otworków, odprowadzających rozlaną na sprzęt kawę, czy napój. Oczywiście nikomu nie polecam zalewania jej sporą ilością wody, tym bardziej zanurzania w akwarium, jednak z własnego doświadczenia powiem, że klawiatura potrafi przetrwać pomniejsze nieplanowane zdarzenia.
Klawiatura G800V posiada złącze USB 2.0. Dobrze wytrzymuje upadki, czy wielokrotne upuszczenie na nią jakiegoś przedmiotu – na przykład książki, czy kubka. Kabel jest solidnie wykonany i nie powinien sam się przerwać podczas normalnego użytkowania, ma on także odpowiednią długość.
Do opakowania dołączone są wymienne ślizgacze, zapasowe klawisze WSAD oraz strzałki (bez ogumienia), a także płytka z oprogramowaniem.
Komfort grania
Klawiatura G800V posiada pokryte gumą klawisze WSAD, co pomaga w orientacji bez patrzenia na nie. To zaleta, jednak zapaleni gracze i tak znają jej układ dokładnie. Niemniej palce o wiele mniej się na nich ślizgają, co potrafi nieco pomóc w rozgrywce. W zasięgu lewej ręki klawiatura posiada 12 dodatkowych klawiszy, które przy pomocy załączonego firmware’u dowolnie skonfigurujemy – stwarza to spore możliwości dla graczy, którzy używają makr, czy zwyczajnie potrzebują tych kilku dodatkowych przycisków. Aby je pomieścić, zastosowano dość krótki klawisz spacji (w sumie jest ich 15).
Klawiatura daje nam ogromną swobodę w konfiguracji klawiszy – to jedna z największych zalet G800V. X7 Oscar Keyboard Editor, czyli właśnie dołączony firmware, pozwala na dowolne zaprojektowanie każdego klawisza, możemy na przykład ustawić pod którymś potrójny strzał. Producent umieścił w klawiaturze podręczną pamięć, dzięki czemu nie będziemy musieli ponownie zapisywać ustawień podczas kolejnego uruchomienia komputera.
Ciekawostka: producent padł ofiarą drobnego chochlika – w sporej części wypuszczonych na rynek egzemplarzy na dolnym pasku po klawiszu G7 następuje od razu G9. Nie uświadczymy więc przycisku G8.
Siła odbicia klawiszy, szczególnie po dłuższym użytkowaniu, obniża się około 25-30% – będzie to miało ogromne znaczenie dla profesjonalnych graczy, prze co klawiatura niekoniecznie im się spodoba. Podobnie jest ze sztywnością ich prowadzenia oraz wymaganym naciskiem – z czasem zaczynają być niepewne i wymagają dokładnego celowania. Nie bez znaczenia będzie także możliwość wyłączenia klawisza systemowego, podobnie jak zmiana przygotowanych wcześniej profili (5 trybów). Z łatwością pozwoli to na przełączanie między ustawieniami, bez konieczności ponownego otwierania firmware’u.
Jeżeli znudzimy się grą i postanowimy obejrzeć film lub posłuchać muzyki, z pomocą przyjdzie nam 7 kolejnych przycisków, takich jak stop, play/pause, 2 służące do przewijania, 2 regulujące głośność oraz jeden wyciszający dźwięk.
Komfort pracy
Komfort niewątpliwie różni się w odniesieniu do innych klasycznych klawiatur. Po pierwsze, klawiatura posiada wydłużoną i wyprofilowaną przednią część, co pozwala na wygodne oparcie nadgarstka. Jest to sporą zaletą, jeżeli użytkownik dużo pisze, ale niestety nie jest standardem – choć trzeba przyznać, że podobne rozwiązania pojawiają się od czasu do czasu. Po drugie, gdy przychodzi do pisania, dodatkowe konfigurowalne klawisze raczej nie będą nam przydatne, choć oprogramowanie producenta pozwala nam stworzyć różne profile. Oznacza to w praktyce, że możemy je zaprogramować na przykład na otwieranie edytora tekstu, czy jako całe skróty klawiszowe.
Szczególnie mocno doskwiera z początku odległość klawisza ALT, który dla polskiego użytkownika jest przecież niezwykle ważny. Krótka spacja, która pozwoliła na zamieszczenie dodatkowych 2 klawiszy w jej okolicy, także może sprawiać nieco kłopotu dla kogoś nieprzyzwyczajonego to układu G800V. Oczywiście ten dyskomfort znika po jakimś czasie i z powodzeniem można pisać na niej długie teksty, to jednak w obliczu zmiany klawiatury, możemy spotkać się z koniecznością ponownego przyzwyczajenia do standardowego rozmieszczenia klawiszy.
Werdykt
To świetna klawiatura, zarówno dla wymagającego gracza, jak i użytkownika, który preferuje uniwersalność i niską cenę, nad jakość często kilkukrotnie droższego sprzętu z wyższej półki. Jeżeli ktoś nie jest ani pro, ani hardcore gamerem, może kupować ją w ciemno. HC może jednak zastanowić się nad zakupem, ponieważ choć klawiatury mechaniczne będą znacznie odpowiedniejsze do długotrwałej gry, nie wszystkie oferują taką ilość konfigurowalnych klawiszy – co jest ogromną zaletą G800V.
Cena: od 59 złotych.
+ Dla graczy causual oraz mid-core.
+ Dla użytkowników, którzy zarówno grają, jak i oglądają filmy, czy sporo piszą.
+/- Gracze hardcore mogą się zastanowić.
- Nie dla profesjonalnych graczy.
-
Funkcjonalność
-
Komfort pracy
-
Trwałość
-
Wygląd
-
Cena/jakosć
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.