Wraz z rosnącą liczbą samochodów w USA, w latach 20. pojawił się problem z ich parkowaniem. Z problemem braku miejsc parkingowych postanowiła walczyć firma Kent Garage Investing Corporation. Zbudowała ona w Nowym Jorku, Cincinnati i Chicago kilka tzw. Kent Automatic Garage, olbrzymich wieżowców z automatycznymi garażami.

Pomysł budowy wieżowców, które miały być wykorzystywane jako zautomatyzowane garaże zyskał sporą popularność w USA w latach XX wieku, wraz z rozwojem zarówno motoryzacji, jak i budownictwa wysokościowego. Był on rozwinięciem idei tzw. parkingów automatycznych, od których różnił się przede wszystkim swoją wielkością.

Kent Automatic Garage
Kent Automatic Garage

Zamiast konstrukcji na kilkadziesiąt samochodów w Kent Automatic Garage miało mieścić się około 1000 aut, które dzięki kilku windom, miały być transportowane na poszczególne piętra. Pierwszy taki garaż powstał w 1928 roku w Nowym Jorku, przy narożniku 9th Avenue i 61st Street. 24-piętrowy budynek mógł pomieścić 1000 samochodów.

Zaparkowanie auta kosztowało 50 centów za dwie godziny i 5 centów za każdą kolejną godzinę (współcześnie odpowiednio 7 dolarów i 70 centów). Pomysł chwycił i w 1930 roku powstał kolejny taki garaż w Chicago i Cincinnati. Ponadto planowano otwarcie garażu w Filadelfii.

Dawny wjazd do Kent Automatic Garage w Nowym Jorku - obecnie budynek jest wykorzystywany jako apartamentowiec (fot. Jim Henderson)
Dawny wjazd do Kent Automatic Garage w Nowym Jorku – obecnie budynek jest wykorzystywany jako apartamentowiec (fot. Jim Henderson)

Niestety równie szybko jak pomysł zyskał popularność, pojawiły się problemy. Rosnące rozmiary samochodów sprawiły, że najpierw zaczęła spadać ilość miejsc parkingowych, a później pojawiły się problemy z windami, które były za małe dla nowych samochodów. Po II wojnie światowej wszystkie garaże zostały zlikwidowane, a budynki w większości przerobione najpierw na magazyny, a później na biurowce i apartamentowce. Natomiast firma Kent Garage Investing Corporation zbankrutowała.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.