Przez wiele lat kobiety nie mogły uprawiać niektórych sportów ani brać udziału oficjalnie w wydarzeniach sportowych, takich jak Maraton Bostoński. Wszystko zmieniło się w 1967 roku, kiedy w biegu wystartowała Kathrine Switzer.
Kobiet nie dopuszczano do udziału w maratonach ponieważ uważano, że nie są w stanie pokonać tak dużego dystansu. Mimo to w 1966 roku Roberta „Bobbi” Gibb wystartowała w Maratonie Bostońskim nieoficjalnie. Uzyskała czas 3 godzin, 21 minut i 40 sekund. Jej wynik był bardzo dobry na tle innych biegaczy.
Rok później również nieoficjalnie wzięła udział w biegu uzyskując czas 3 godzin, 27 minut i 17 sekund. Jednak to nie jej nazwisko przeszło do historii. 19 kwietnia 1967 roku w Maratonie Bostońskim wystartowała również Kathrine Switzer, 19-letnia studentka dziennikarstwa, z tą różnicą, że zarejestrowała się oficjalnie.
Było to możliwe dzięki brakowi spostrzegawczości organizatorów biegu, ponieważ Switzer zapisała się pod inicjałami K. V. Switzer. Nikt nie zauważył, że jest kobietą. Wystartowała z numerem 261. W biegu uczestniczył również jej chłopak Tom Miller.
W pewnym momencie do kobiety podbiegł jeden z organizatorów biegu, Jock Semple i zaczął ją szarpać, próbując zerwać jej numerek startowy i przerwać bieg. Inni biegacze, w tym chłopak Switzer, Tom Miller powstrzymali go i wyrzucili z trasy biegu. Wszystko to utrwalili dziennikarze, którzy stali niedaleko przy wozie transmisyjnym.
Słynne zdjęcia obiegły cały świat. Kathrine Switzer ukończyła bieg z wynikiem 4 godzin i 20 minut. Nie był to najlepszy wyczyn, ale wystarczył, aby rozpętać medialną burzę na temat udziału kobiet w maratonach.
Mimo starań dopiero w 1972 roku organizatorzy maratonu zmienili regulamin tak, aby umożliwić kobietom udział w biegu. Switzer stała się bohaterką i symbolem walki kobiet o równouprawnienie w sporcie.
Kathrine Virginia Switzer – urodziła się 5 stycznia 1947 roku w Amberg w Niemczech jako córka amerykańskiego oficera. W 1949 roku wróciła wraz z rodzicami do USA. W 1967 roku po kilkumiesięcznym treningu, studiując równocześnie dziennikarstwo wzięła udział w Maratonie Bostońskim. Cały czas kontynuuje swoją karierę sportową i dziennikarską. W 1968 wyszła za mąż za Toma Millera, który pomógł jej w trakcie maratonu. Rozwiedli się w 1973 roku. W 1987 roku wyszła za brytyjskiego biegacza, Rogera Robinsona.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.