Przez wiele lat kobiety nie mogły uprawiać niektórych sportów ani brać udziału oficjalnie w wydarzeniach sportowych, takich jak Maraton Bostoński. Wszystko zmieniło się w 1967 roku, kiedy w biegu wystartowała Kathrine Switzer.

Kobiet nie dopuszczano do udziału w maratonach ponieważ uważano, że nie są w stanie pokonać tak dużego dystansu. Mimo to w 1966 roku Roberta “Bobbi” Gibb wystartowała w Maratonie Bostońskim nieoficjalnie. Uzyskała czas 3 godzin, 21 minut i 40 sekund. Jej wynik był bardzo dobry na tle innych biegaczy.

Rok później również nieoficjalnie wzięła udział w biegu uzyskując czas 3 godzin, 27 minut i 17 sekund. Jednak to nie jej nazwisko przeszło do historii. 19 kwietnia 1967 roku w Maratonie Bostońskim wystartowała również Kathrine Switzer, 19-letnia studentka dziennikarstwa, z tą różnicą, że zarejestrowała się oficjalnie.

Kathrine Switzer zmagająca się z Jockiem Semple, który próbuje przerwać jej bieg

Kathrine Switzer zmagająca się z Jockiem Semple, który próbuje przerwać jej bieg

Było to możliwe dzięki brakowi spostrzegawczości organizatorów biegu, ponieważ Switzer zapisała się pod inicjałami K. V. Switzer. Nikt nie zauważył, że jest kobietą. Wystartowała z numerem 261. W biegu uczestniczył również jej chłopak Tom Miller.

W pewnym momencie do kobiety podbiegł jeden z organizatorów biegu, Jock Semple i zaczął ją szarpać, próbując zerwać jej numerek startowy i przerwać bieg. Inni biegacze, w tym chłopak Switzer, Tom Miller powstrzymali go i wyrzucili z trasy biegu. Wszystko to utrwalili dziennikarze, którzy stali niedaleko przy wozie transmisyjnym.

Słynne zdjęcia obiegły cały świat. Kathrine Switzer ukończyła bieg z wynikiem 4 godzin i 20 minut. Nie był to najlepszy wyczyn, ale wystarczył, aby rozpętać medialną burzę na temat udziału kobiet w maratonach.

Mimo starań dopiero w 1972 roku organizatorzy maratonu zmienili regulamin tak, aby umożliwić kobietom udział w biegu. Switzer stała się bohaterką i symbolem walki kobiet o równouprawnienie w sporcie.

Kathrine Switzer zmagająca się z Jockiem Semple, który próbuje przerwać jej bieg

Kathrine Switzer zmagająca się z Jockiem Semple, który próbuje przerwać jej bieg

Kathrine Virginia Switzer – urodziła się 5 stycznia 1947 roku w Amberg w Niemczech jako córka amerykańskiego oficera. W 1949 roku wróciła wraz z rodzicami do USA. W 1967 roku po kilkumiesięcznym treningu, studiując równocześnie dziennikarstwo wzięła udział w Maratonie Bostońskim. Cały czas kontynuuje swoją karierę sportową i dziennikarską. W 1968 wyszła za mąż za Toma Millera, który pomógł jej w trakcie maratonu. Rozwiedli się w 1973 roku. W 1987 roku wyszła za brytyjskiego biegacza, Rogera Robinsona.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.