Mimo, iż zdjęcia kolorowe kojarzą się nam raczej z nowszymi czasami, fotografia kolorowa była popularna już podczas II wojny światowej. Przodowali w niej Niemcy i Amerykanie. Również podczas Kampanii Wrześniowej powstało sporo kolorowych zdjęć. Ich autorem był Hugo Jeager, osobisty fotograf Adolfa Hitlera, który podróżował razem z niemieckim wodzem po Polsce.

Podczas wojny Jeager wykonał wiele zdjęć zarówno z frontu, jak i osobistych fotografii Adolfa Hitlera. W 1945 roku, w obawie przed aresztowaniem ukrył je, zakopując je w kilku słoikach. W 1955 roku wykopał je i przeniósł do skrytki w banku, w którym przeleżały do 1965 roku. Sprzedał je wówczas magazynowi LIFE.

Poniżej znajdziecie kilka najlepszych zdjęć jakie zrobił w 1939 roku w Polsce.

Nietypowe zdjęcie przedstawiające tankietkę TK-1 na pomniku (fot. Hugo Jaeger)
Nietypowe zdjęcie przedstawiające tankietkę TK-1 na pomniku (fot. Hugo Jaeger)

I na koniec nietypowe zdjęcie, na jakie natknąłem się w sieci. Wedle opisów przedstawia ono polskich żołnierzy przy zdobytym radzieckim samochodzie pancernym BA-10. Ale po bliższym przyjrzeniu (dzięki Błażej za uwagi) okazuje się, że zdjęcie powstało jakiś czas później, zapewne w 1940 roku (lub nieco później) i przedstawia fińskich żołnierzy.  Autor zdjęcia nie jest znany.

Fińscy żołnierze przy zdobytym samochodzie pancernym BA-10. Zdjęcie często mylnie opisywane jest jako przedstawiające polskich żołnierzy - autor nieznany
Fińscy żołnierze przy zdobytym samochodzie pancernym BA-10. Zdjęcie często mylnie opisywane jest jako przedstawiające polskich żołnierzy – autor nieznany

Więcej zdjęć Hugo Jaegera z 1939 roku znajdziecie na TEJ stronie.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.