W sobotni wieczór, 23 maja w New Jersey w wypadku samochodowym zginął wraz z żoną John Nash, wybitny amerykański matematyk i ekonomista. W swojej długiej karierze zajmował się przede wszystkim teorią gier. Jego życiorys zekranizowano w filmie Piękny umysł z Russellem Crowem w roli głównej.

John Nash cierpiał na schizofrenię paranoidalną, która utrudniała mu prowadzenie pracy naukowej. Mimo to stworzone przez niego teorie miały olbrzymi wpływ na różne dziedziny nauki i ekonomii.

John Nash urodził się 13 czerwca 1928 roku w Bluefield w Zachodniej Wirginii. Już w czasach szkolnych przejawiał wybitny talent matematyczny. Podczas studiów na uniwersytecie w Princeton opracował tzw. Teorię gier. To ona dała mu największą sławę. W 1951 roku po zakończeniu studiów zaczął pracę w MIT.

John Nash (fot.  Economicforum/Wikimedia Commons)
John Nash (fot. Economicforum/Wikimedia Commons)

W połowie lat 50. poznał swoją przyszłą żonę, Alicję Lopez-Harrison de Larde. W 1957 roku wzięli ślub. Równocześnie zaczęły się ujawniać jego problemy zdrowotne. W 1959 roku Nash trafił do szpitala psychiatrycznego, ale nie udało się wyleczyć jego choroby. W 1963 roku rozwiódł się z żoną, ale w 2001 roku ponownie wzięli ślub. Mieli jednego syna.

W 1994 roku John Nash otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za swoją teorię gier niekooperacyjnych (teorię gier). W kolejnych latach kontynuował swoją karierę naukową.

John Nash zginął w wypadku samochodowym jadąc taksówką wraz z swoją żoną Alicją w sobotni wieczór, 23 maja 2015 roku. Według informacji ujawnionych przez policję, kierowca taksówki którą jechali stracił panowanie nad samochodem i uderzył w barierki obok drogi. Ze względu na brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, Nashowie zostali wyrzuceni z samochodu.

Życiorys Johna Nasha został uwieczniony w 2001 roku w filmie Piękny umysł. Główną rolę zagrał Russell Crowe. Film wyreżyserowany przez Rona Howarda początkowo spotkał się z średnim przyjęciem krytyków, ale został pozytywnie odebrany przez widzów. Film pomijał wiele niezbyt pozytywnych fragmentów życiorysu Nasha. Piękny umysł zdobył 4 Oscary (za najlepszy film, najlepszą aktorkę drugoplanową, najlepszego reżysera i najlepszy scenariusz adaptowany) oraz był nominowany w 4 kolejnych kategoriach (najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza charakteryzacja, najlepsza muzyka oryginalna i najlepszy montaż).

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.