W 1969 roku pewien holenderski przedsiębiorca postanowił sprawić sobie wymarzonego Mercedesa model 300 SEL 6.3. Nie do końca odpowiadał mu jednak wygląd tego luksusowego auta, więc poprosił Mercedesa o zaprojektowanie tylko dla niego nieco zmodyfikowanego egzemplarza. Koncern odmówił, ale niestrudzony holender poprosił włoskiego inżyniera Sergio Pininfarina o stworzenie takiego samochodu. Tak powstał jedyny w swoim rodzaju Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 Pininfarina Coupe.

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 był pokazem możliwości Mercedesa. Wprowadzony do produkcji w 1968 roku samochód był luksusową odmianą modelu W109, wyposażoną w potężny, ośmiocylindrowy silnik o pojemności 6,3 litra. W 1969 roku pewien holenderski przedsiębiorca, którego nazwisko pozostaje tajemnicą, zwrócił się do Mercedesa z prośbą o zaprojektowanie tylko dla niego specjalnie zmodyfikowanego egzemplarza Mercedes-Benz 300 SEL 6.3.

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 (fot. Daimler AG)

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 (fot. Daimler AG)

Samochód miał zachować oryginalne podzespoły, ale karoseria miała być zupełnie inna. Niemiecki koncern odmówił (uważając, że model 300 SEL 6.3 i tak jest już wyjątkowy), więc przedsiębiorca kupił seryjny egzemplarz, który następnie wysłał do Turynu, gdzie auto trafiło w ręce utalentowanego inżyniera i projektanta Sergio Pininfarina.

Zachowując oryginalne podwozie, zaprojektował on zupełnie nową karoserię w układzie coupe, o znacznie ostrzejszych rysach niż w oryginale. Samochód otrzymał nowy dach, przednią szybę o zmienionym kształcie oraz zupełnie nowy grill. Co ciekawe, zachowano wszystkie oznaczenia Mercedesa, przez co samochód wyglądał jak normalny seryjny model. Całość prac kosztowała około 400 000 guldenów, czyli około 45 945 funtów.

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 Pininfarina Coupe

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 Pininfarina Coupe

Według dostępnych informacji właściciel był bardzo zadowolony z samochodu, ale jego entuzjazmu nie podzielała rodzina. Pod koniec lat 70. samochód został wystawiony na sprzedaż. Nowym właścicielem został pewien obecnie 82-letni holender, który cały czas dba o to, aby jedyny w swoim rodzaju Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 Pininfarina Coupe pozostał na chodzie.

Zarówno pierwszy właściciel jak i obecny chcą pozostać anonimowi. Sam samochód nie jest jednak aż tak anonimowy i regularnie pojawia się na różnych zlotach i imprezach motoryzacyjnych, gdzie budzi sensację, ponieważ wyróżnia się na tle innych Mercedesów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.