Virgil Exner stworzył wiele nietypowych i bardzo oryginalnych projektów samochodów. Jednym z jego projektów był Dodge Firearrow z 1953 roku. Sam pojazd był jedynie makietą, ale w 1954 roku Exner stworzył jego w pełni sprawną wersję – Dodge Firearrow II. Zbudowano jeden egzemplarz, który przetrwał do naszych czasów.

W latach 50. w USA koncerny motoryzacyjne prześcigały się w projektowaniu samochodów pokazowych, które miały wskazywać kierunek rozwoju motoryzacji, ale niekoniecznie miały być produkowane. Virgil Exner był pod tym względem bardzo ambitny i regularnie tworzył niecodzienne, bardzo ciekawe projekty.

Dodge Firearrow II (fot. Patrick Ernzen/RM Sotheby's)
Dodge Firearrow II (fot. Patrick Ernzen/RM Sotheby’s)

W 1953 roku zaprojektował dwuosobowe coupe, którego karoserię stworzyli projektanci z Carrozzeria Ghia z Włoch. Samochód, a dokładnie model, pozbawiony silnika i podzespołów został zaprezentowany w 1953 roku jako Dodge Firearrow i szybko zyskał dużą popularność. Z racji tego, że nie było możliwości zamienienia modelu w funkcjonalny samochód, Exner rozpoczął prace nad kolejnym samochodem, tym razem w pełni funkcjonalnym.

W 1954 roku zaprezentowany został Dodge Firearrow II. Oprócz szczegółów wyglądu i samej karoserii, od swojego poprzednika różnił się tym, że był w pełni funkcjonalny. Pod maską umieszczono ośmiocylindrowy silnik Red Ram o mocy 150 KM i pojemności 4 litrów. Sama karoseria miała jasno-żółty kolor i wyróżniała się charakterystycznym grillem oraz prostą linią, która dzięki detalom zaprojektowanym przez Ghia wyglądała bardzo nowocześnie.

Samochód również wzbudził duże zainteresowanie i pojawiał się na licznych pokazach i wystawach. Zachęcony sukcesem Exner postanowił kontynuować prace nad modelem Firearrow i stworzył jeszcze dwie wersje, z których ostatnia miała być prototypem przedprodukcyjnym właściwego samochodu. Niestety produkcji nie rozpoczęto.

Unikatowy Dodge Firearrow II trafił do prywatnej kolekcji, a na początku lat 90. trafił w ręce Jeo Bortza, który wyremontował go i w pełni odrestaurował. Wystawiono go na sprzedaż w 2021 roku, zakładając, że jego cena wyniesie między 900 000 a 1 200 000 dolarów.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.