Stworzenie pojazdu zdolnego do poruszania się w trudnym terenie oraz osiągania dużych prędkości na drogach nie jest prostym zadaniem. W 1980 roku problem ten postanowił rozwiązać radziecki inżynier R.N. Ulanow, który zaprojektował kołowo-gąsienicowy pojazd BWSM-80.

Ulanow wpadł na pomysł zaprojektowania pojazdu terenowego wyposażonego w gąsienice i koła, który w razie potrzeby miał mieć możliwość poruszania się na jednym, albo drugim podwoziu. Swoją koncepcję przedstawił władzom ZSRR i dzięki zainteresowaniu urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia, dostał zielone światło na rozpoczęcie prac.

BWSM-80
BWSM-80

Początkowo plan zakładał zbudowanie dedykowanego podwozia, ale za sprawą urzędników, Ulanow zdecydował się na połączenie podwozia popularnej ciężarówki GAZ-53 z gąsienicami ciągnika DT-75. Aby uprościć pracę nad prototypem, podwozie ciężarówki po prostu wydłużono, wstawiając między osie gąsienice z ciągnika wraz z hydraulicznym systemem ich opuszczania – system ten pozwalał na opuszczenie wózków jezdnych w gąsienicach, co nie było standardowym elementem konstrukcji w DT-75. Po opuszczeniu gąsienic, podwozie kołowe podnosiło się, co umożliwiało jazdę w trudnym terenie. Niecodziennej konstrukcji nadano nazwę BWSM-80.

Pojazd projektowany był zarówno jako pojazd wojskowy jak ambulans dla wojska i służb medycznych pracujących w trudnym terenie. Prototyp ukończono w 1983 roku i poddano próbom w Moskwie. Pojazd wykonał kilka przejazdów po tamtejszych… parkach. Wypadły one pozytywnie, a sam pojazd potwierdził racjonalność koncepcji. W testowanej konfiguracji zachowano nadwozie skrzynkowe i oryginalną kabinę z GAZa-53. W toku prób nieznacznie skrócono podwozie, likwidując jedną parę kół w gąsienicach.

BWSM-80
BWSM-80

Trudna sytuacja gospodarcza w ZSRR sprawiła jednak, że na tym zakończyła się historia BWSM-80. Dokładny los prototypu nie jest znany, po latach porzucony i stopniowo niszczejący pojazd został rozebrany i ostatecznie zezłomowany, a część podzespołów wykorzystano w innych projektach i jako części zamienne.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.