Czym się różnią reflektory 3-fazowe od 1-fazowych? Sprawdź wady i zalety obu, by wybrać opcję dla siebie.

Szyna trójfazowa a jednofazowa – różnice

Budowa obu szyn mieści w sobie kabel szynowy, a w nim przewód neutralny, przewód uziemiający oraz przewód fazowy, który w parze z przewodem neutralnym doprowadza energię do sprzętu. Różnica między szyną jednofazową a dwufazową polega na tym, że ta druga nie ogranicza się do jednego przewodu fazowego, bo ma ich aż trzy. Dzięki temu potencjał reflektorów trójfazowych jest większy, ale czy nokautują reflektory na szynie jednofazowej?

Przekroje szynoprzewodów.
Przekroje szynoprzewodów

Tym, co odróżnia reflektory szynowe trójfazowe LED od jednofazowych, jest możliwość wyszczególnienia trzech obwodów świecenia. Spośród wszystkich reflektorów współgrających z szyną można włączyć jedną z dwóch części lub całość. Wiąże się to z dużą oszczędnością prądu. Więcej jednak musimy wydać na samą szynę i być może na rozbudowę instalacji elektrycznej, która przy wyborze szyn trójfazowych wymaga ingerencji. Reflektory na szynie jednofazowej są łatwe w instalacji oraz tańsze, jednak nie włączymy w nich tylko części źródeł światła.

Gdzie się sprawdzą reflektory szynowe?

Reflektory szynowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba światła punktowego. Ich szeroka możliwość regulacji czyni z nich idealne oświetlenie witryn sklepowych ze zmienną ekspozycją towarów. Reflektory na szynie jednofazowej sprawdzą się w domu, np. w kuchni, gdzie potrzeba strumienia świetlnego w określonych miejscach (np. nad zlewem) jest stała, bo i tak ciężko wtedy wykorzystać zalety szyny trójfazowej. Lampy sufitowe LED w postaci reflektorów można urozmaicić poprzez dostępne szyny i akcesoria.

Argumenty przemawiają za wyższością reflektorów na szynie 3-fazowej, jednak czasem konieczność modyfikacji przewodów w ścianie na przewody trójfazowe często je eliminuje. Co prawda, szynę trójfazową można przekształcić w szynę jednofazową, ale jeśli zależy Ci na tanim rozwiązaniu, bez ingerencji w instalację elektryczną wybierz reflektory szynowe LED jednofazowe.

Reflektory szynowe wysokiej jakości znajdziesz w ofercie marki Greenie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.