Japońskie Siły Samoobrony, stworzone po II wojnie światowej wykorzystują wiele ciekawych i charakterystycznych pojazdów bojowych. Jednym z nich jest lekki niszczyciel czołgów Type 60, uzbrojony w dwa działa bezodrzutowe kalibru 105 mm.
Według założeń, głównym zadaniem Japońskich Sił Samoobrony jest obrona terytorium Japonii, a nie prowadzenie działań ofensywnych. W związku z tym w połowie lat 50. rozpoczęto prace nad lekkim niszczycielem czołgów, który miał być wykorzystywany do organizowania zasadzek. Pojazd miał być mały, a jego uzbrojenie miało stanowić działo bezodrzutowe.
W latach 1955-1960 powstały cztery prototypy takiego pojazdu, noszące oznaczenie SS1, SS2, SS3 i SS4, różniące się konstrukcją kadłuba oraz siłą ognia. Testowano wersje uzbrojone w 2 działa bezodrzutowe oraz 4 działa (tak jak w M50 Ontos). Ostatecznie we wrześniu 1960 roku podjęto decyzję o wprowadzeniu do produkcji wariantu SS4, uzbrojonego w dwa, amerykańskie działa bezodrzutowe M40 106 mm.
W latach 1960-1977 zbudowano łącznie 252 pojazdy oznaczone jako Type 60. Mają one 4,3 m długości, 2,2 m szerokości i 1,4 m wysokości, oraz masę 8 ton. Napęd stanowi sześciocylindrowy silnik Komatsu 6T 120-2 o mocy 150 KM, zapewniający prędkość maksymalną 55 km/h i zasięg 250 km. Opancerzenie ma grubość 12 mm, a uzbrojenie składa się z dwóch dział M40 106 mm, kalibru 105 mm (oznaczenie 106 mm wprowadzono, aby rozróżnić amunicję stosowaną w innym dziale bezodrzutowym M27), z zapasem 6 pocisków oraz jednego karabinu maszynowego kalibru 12,7 mm.
Dzięki niskiej sylwetce, Type 60 miały być wykorzystywane do organizowania zasadzek i działań obronnych. Chociaż wprowadzono je do uzbrojenia w latach 60., pojazdy te cały czas są wykorzystywane przez japońską armię (oficjalnie w służbie pozostaje około 140-150 pojazdów tego typu. Bez wątpienia zaletą Type 60 są jego niewielkie rozmiary, jednak istotną wadą jest kwestia ładowania dział i ilości przewożonej amunicji. Ładowniczy musi wyjść z pojazdu, aby ponownie załadować działa, a przewożony zapas amunicji jest wręcz mikroskopijny. Same działa mogą być używane w dwóch pozycjach – położonej-transportowej, oraz podniesionej-bojowej, która zapewnia możliwość obrotu luf o 20 stopni.
Type 60 nigdy nie wykorzystano w działaniach bojowych (w przeciwieństwie do amerykańskiego Ontosa), w związku z tym ciężko ocenić ich skuteczność oraz przydatność na froncie. Fakt, że pozostają cały czas w służbie oznacza jednak, że Japończycy widzą dla nich jakieś zastosowanie.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.