Rok 2019 sprzedawcy samochodów mogą zaliczyć do udanych. Według analityków nasz rynek motoryzacyjny zaczyna się stabilizować – świadczą o tym liczby. Zgodnie z danymi „Gazety Wyborczej, w ciągu 12 miesięcy zarejestrowano blisko 626 tys. nowych samochodów osobowych. Do tego należy jeszcze doliczyć wyniki z rynku wtórnego – od stycznia do połowy grudnia pojawiło się na nim 2,4 mln ofert. Samochodów nie brakuje, a po jakie modele Polacy sięgają najchętniej?

Wciąż dominują używane

Jak pokazują dane, Polacy wciąż preferują zakup używanych pojazdów. Trudno się dziwić, takie rozwiązanie wciąż jest dla wielu z nas atrakcyjniejsze z kilku powodów. Główną zaletą jest oczywiście niższa cena. W ciągu pierwszego roku użytkowania auto może stracić nawet do 40% pierwotnej wartości, a w kolejnych latach nawet do 60%. Biorąc pod uwagę poziom wyeksploatowania samochodu w tak krótkim czasie, możemy bezpiecznie założyć, że takie rozwiązanie z pewnością się opłaci.

To oczywiście nie znaczy, że całkowicie unikamy zakupu aut prosto z salonu. Wręcz przeciwnie. Według „Motofaktów” w porównaniu do wyników z 2018 roku, ich sprzedaż wzrosła o blisko 100 tys. egzemplarzy. Przewagą nowych modeli są oczywiście większe bezpieczeństwo, tańsza eksploatacja oraz dobór rozwiązań do naszych potrzeb.

Jak sfinansować zakup auta?

Wybór i rozbieżność cenowa na rynku samochodów są duże i w zasadzie każdy kierowca powinien znaleźć ofertę pasującą do jego możliwości finansowych. Sam zakup nie musi jednak oznaczać płatności całej sumy gotówką. W końcu są jeszcze inne, równie korzystne sposoby na sfinansowanie pojazdu. Jednym z nich jest kredyt samochodowy.

Jakie samochody wybierają Polacy?

Jakie korzyści przemawiają za tym rozwiązaniem? Przede wszystkim nie musimy angażować w transakcję wszystkich środków jednocześnie, co daje nam zdecydowanie większe pole do gospodarowania pieniędzmi. To również minimalizuje ryzyko utraty płynności finansowej. Całe zobowiązanie możemy spłacić w ratach miesięcznych dopasowanych do naszych potrzeb. I w końcu kredyty samochodowe umożliwiają zakup zarówno nowych, jak i używanych aut. Takie możliwości oferuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów.

Jakie modele królują w rankingach?

Jakie modele w takim razie kupujemy najczęściej? Najpopularniejszym autem używanym w Polsce w 2019 roku był Opel Astra (według Moto RP.) Pierwsze egzemplarze ostatniej wersji tego pojazdu zjechały z taśmy produkcyjnej w 2009 roku, a dziś ich średnia cena oscyluje w okolicach 25 tys. zł. Na drugim miejscu plasuje się Ford Focus. Ceny najtańszych modeli trzeciej generacji z rocznika 2011 rozpoczynają się od 21 tys. zł. Trzecia natomiast jest Skoda Octavia. Tu na zakup najtańszego modelu należy przeznaczyć niespełna 40 tys. zł.

A jak prezentuje się sprzedaż nowych aut? Spośród nowych modeli klienci najczęściej wybierali Skodę Octavia. Za najtańszą ubiegłoroczną wersję tego auta zapłacimy blisko 85 tys. zł. Na następnych dwóch miejscach plasują się Toyota Corolla oraz Skoda Fabia, kosztujące kolejno od 96 tys. oraz 39 tys. zł.

Podziel się.