Wyjeżdżając na wakacje myślimy przede wszystkim o czekającym nas wypoczynku lub ciekawych przygodach. Niestety bywa i tak, że urlop przerwie nam choroba lub wypadek wymagający kosztownej akcji ratunkowej albo profesjonalnej opieki medycznej, a także specjalistycznego transportu powrotnego do domu. Warto więc zawczasu przygotować się na takie wydarzenia wykupując polisę ubezpieczeniową.

Wakacje pełne zagrożeń

Podczas urlopu nie myśli się o zagrożeniach, które mogą na nas czekać w trakcie wypoczynku. Wykupując wakacje w biurze podróży, albo organizując je samemu staramy się wybrać najlepszą ofertę, ale zwykle nie przykładamy większej uwagi do kwestii bezpieczeństwa. Wiele biur podróży również chcąc utrzymać atrakcyjną cenę oferowanych wyjazdów pomija takie kwestie jak np. bardziej rozbudowane ubezpieczenie (www.kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/), oferując jedynie najprostsze polisy.

Wypadki mogą zdarzyć się nawet podczas najspokojniejszych wakacji (fot. pixabay.com)

Wypadki mogą zdarzyć się nawet podczas najspokojniejszych wakacji (fot. pixabay.com)

Jest to błąd, który może nas bardzo drogo kosztować. W zależności od kraju do którego się wybieramy, oraz planowanych aktywności, w razie wypadku możemy być narażeni na bardzo wysokie koszty zarówno akcji ratunkowej, samego leczenia lub nawet powrotu do kraju. Koszty opieki zdrowotnej zwłaszcza w krajach nie należących do Unii Europejskiej (gdzie w przeciwieństwie do innych regionów świata, w najprostszych problemach zdrowotnych pomocna może być karta EKUZ) zwykle są bardzo wysokie i mogą sięgać dziesiątek a nawet setek tysięcy złotych.

Im bardziej “ekstremalne” wakacje planujemy, tym więcej zagrożeń na nas czeka. Wyjazd na narty, albo nawet sporty wodne może zakończyć się różnego rodzaju urazami i wypadkami wymagającymi hospitalizacji i długotrwałego leczenia. O ile karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) upoważnia nas do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w placówkach publicznych na terenie Unii Europejskiej i krajów EFTA, w przypadku poważniejszych sytuacji koszty leczenia musimy pokryć sami.

Koszty leczenia, zwłaszcza w bardziej egzotycznych częściach świata są bardzo wysokie (fot. pixabay.com)

Koszty leczenia, zwłaszcza w bardziej egzotycznych częściach świata są bardzo wysokie (fot. pixabay.com)

Kolejnym problemem, z którym możemy się spotkać w razie wypadku jest kwestia powrotu do domu z wakacji. Osoby wymagające opieki medycznej muszą zostać przetransportowane z zachowaniem odpowiednich procedur, aby nie narażać ich na niebezpieczeństwo. Taki transport to dodatkowy, często bardzo wysoki koszt, na który jesteśmy zwykle skazani, aby zmniejszyć koszty samej hospitalizacji w kraju, w którym doszło do wypadku.

Skrajnym przypadkiem, o którym niestety trzeba też pamiętać jest kwestia sprowadzenia do kraju zwłok w przypadku śmierci w trakcie wakacji. Nikt nie zakłada tak tragicznego scenariusza, ale np. wypadki drogowe mogą zdarzyć się wszędzie. Tutaj dochodzimy do kolejnych zagrożeń, jakie czekają na nas na wakacjach – wynajmując samochód, czy też po prostu poruszając się po miastach jesteśmy narażeni na udział w wypadku drogowym – czy to jako sprawca, czy to jako ofiara.

Podczas uprawiania różnych sportów łatwo o urazy i poważne wypadki (fot. pixabay.com)

Podczas uprawiania różnych sportów łatwo o urazy i poważne wypadki (fot. pixabay.com)

Odpowiednie ubezpieczenie

Katalog zagrożeń jakie czyhają na nas w trakcie wakacji, oraz ewentualne koszty leczenia i opieki z tym związane jest bardzo długi. Warto w związku z tym przed wyjazdem zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które w razie czego pokryje wszelkie nieplanowane koszty.

Wybór odpowiedniej polisy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim kraju jaki odwiedzamy, ale również celu wyjazdu, planowanych aktywności oraz naszego stanu zdrowia. Osoba przewlekle chora, lub wymagająca bardziej indywidualnej opieki medycznej w razie wypadku powinny wykupić dedykowaną polisę.

Sporty zimowe często są źródłem wypadków (fot. pixabay.com)

Sporty zimowe często są źródłem wypadków (fot. pixabay.com)

W wyborze odpowiedniego ubezpieczenia pomocne są internetowe wyszukiwarki i rankingi polis (www.polisaturystyczna.pl/ranking). Dzięki nim możemy sprawdzić kwotę gwarantowanych kosztów leczenia, jakie urazy (zwłaszcza podczas uprawiania różnych sportów) objęte są polisą, a także dodatkowe opcje, jak np. ubezpieczenie bagażu, NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), OC, albo ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu.

Warto więc dobrze porównać oferty polis, aby dopasować ją do naszych potrzeb. Jednorazowy wydatek może nieco podnieść koszt wakacji, ale zabezpieczy nas przed ewentualnymi bardzo wysokimi kosztami w razie wypadku.

Koszty akcji ratowniczej mogą być bardzo wysokie i sięgać nawet dziesiątek tysięcy złotych (fot. pixabay.com)

Koszty akcji ratowniczej mogą być bardzo wysokie i sięgać nawet dziesiątek tysięcy złotych (fot. pixabay.com)

 

Podziel się.