Obecnie na świecie żyje około 7,5 mld ludzi. W ciągu ostatnich 200 lat dzięki olbrzymiemu rozwojowi medycyny, zmianom kulturalnym oraz mniejszej ilości konfliktów zbrojnych liczba ludności stale i szybko wzrasta. Na początku XIX wieku światowa populacja liczyła zaledwie 1 miliard ludzi, a już w 1927 roku były to dwa miliardy.

Tempo wzrostu liczby ludności na świecie jest coraz większe (i na pewno nie zmaleje). W 2024 roku przekroczona zostanie prawdopodobnie granica 8 mld. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej opublikowało na początku listopada animację, przedstawiającą zmiany liczby ludności na świecie od starożytności do współczesności.

Animacja świetnie pokazuje jak w ostatnich latach przyśpieszył przyrost naturalny i gdzie znajdują się największe skupiska ludności.

Na TEJ stronie znaleźć można interaktywną mapę przedstawiającą dokładnie to samo co film. Na stronie worldmeters.info można natomiast zobaczyć “licznik w czasie rzeczywistym”.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.