Przerejestrowanie samochodu to obowiązek prawnie nałożony na osobę kupującą używane auto. Niedopełnienie procedury skutkuje karą finansową, dlatego kierowcy nie powinni zaniedbywać tego tematu. Nie każdy wie jednak na czym polega przerejestrowanie auta. Wyjaśniamy jak i gdzie przerejestrować pojazd.

Przerejestrowanie auta – kiedy?

Wyrejestrowanie auta nie leży po stronie zbywającego pojazd. Zgodnie z prawem, to nowy nabywca musi zgłosić się do odpowiedniego urzędu i ponownie zarejestrować auto. Na ogół wraz z zakupionym samochodem zyskuje się OC, które przypisywane jest nie do konkretnej osoby, a właśnie pojazdu. Jeśli jednak wcześniejszy właściciel nie miał ważnej polisy, konieczne będzie ubezpieczenie auta we własnym zakresie za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń OC mfind – www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac.

Przerejestrowanie samochodu to nic innego, jak poinformowanie urzędu o nabyciu pojazdu, wyrobienie stosownych dokumentów i opłacenie podatku. Procedura ta określona została w Prawie o ruchu drogowym. Nie można zapominać o tym, że ma ona charakter obowiązkowy, a ponadto – od tego roku – jej niedopełnienie wiąże się z karami finansowymi. Właściciel, który nie zarejestruje auta może dostać po kieszeni i stracić nawet 1000 zł. Co więcej, jeżdżenie samochodem, który nie jest zarejestrowany, jest działaniem wbrew prawu.

Jak wygląda przerejestrowanie samochodu?

Co zrobić, by przerejestrować samochód?

Przerejestrowanie samochodu nie jest na szczęście trudnym procesem. Wystarczy, że nowy właściciel pojazdu lub też jego prawnie wyznaczony pełnomocnik zgłosi się do wydziału komunikacji. Taki wydział może znajdować się w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta czy dzielnicy. Samochód można zarejestrować także pocztowo lub za pomocą internetowych formularzy.

Ważne jest, aby w urzędzie przedstawić komplet dokumentów, tj. umowę kupna-sprzedaży (lub inne pismo udowadniające, że dokonaliśmy zakupu), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, druki potwierdzające opłacenie stosownych należności oraz dotychczas używane tablice rejestracyjne. Ile czasu trwa przerejestrowanie samochodu? Procedura może zająć urzędnikom nawet 30 dni, jednak nie oznacza to, że w tym okresie status auta jest niejasny. Właściciel pojazdu dostaje od ręki czasowe przerejestrowanie, które obowiązuje właśnie przez 30 dni.

Za przerejestrowanie pojazdu trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Konieczne jest uiszczenie opłat, których wysokość będzie zależeć od tego, gdzie poprzednio zarejestrowany był używany samochód. W związku z tym, najwięcej będą musieli zapłacić ci kierowcy, którzy sprowadzają pojazd z zagranicy. W skład obowiązkowych kosztów wchodzą:

  • opłata ewidencyjna – wynosi ona 2 zł dla samochodów z Polski oraz 2,5 zł dla zagranicznych pojazdów;
  • opłata za tablice rejestracyjne – w kwocie 80 zł (indywidualna rejestracja to już koszt 1000 zł);
  • opłata za kartę pojazdu – dotyczy tylko samochodów sprowadzanych z zagranicy i wynosi 75 zł;
  • opłata za pozwolenie czasowe – 13 zł;
  • opłata za dowód rejestracyjny oraz znaki legalizacyjne i nalepkę – wynosi 85 zł, niezależnie od pochodzenia samochodu.

Zobacz jaka grozi Cię kara za nieprzerejestrowanie samochodu we wpisie na Akademii Mfind – www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/kara-za-nieprzerejestrowanie-samochodu-co-ci-grozi/

Podziel się.

O autorze

Artykuł Partnera