Srebrna biżuteria cieszy się o wiele większą popularnością niż złota. Jest bardziej uniwersalna, ale nie mniej elegancka, pasuje do każdej stylizacji, a wiele ozdób wygląda po prostu lepiej w srebrze niż złocie. Niestety, największą bolączką miłośników srebra jest fakt, że – nieważne, czy to kolczyki czy naszyjnik – jeśli nie jest odpowiednio zadbane i przechowywane, wchodzi w reakcje z tlenem, przez co powstają na nim nieestetyczne, ciemne plamy. Na szczęście czyszczenie srebrnej biżuterii nie jest żadną filozofią i można to robić nawet w domowym zaciszu.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Jaka biżuteria jest najbardziej narażona na powstawanie plam? Ta, którą nosi się najrzadziej i nieodpowiednio przechowuje. Czyszczenie srebrnych kolczyków, które zakłada się okazjonalnie, jest bardzo proste. Wystarczy wykorzystać do tego pastę do zębów i miękką ściereczkę. Należy jednak pamiętać, by była do delikatna pasta, bez ścierających drobinek, które mogą porysować ozdobę.

Zamiast pasty do zębów, można także wykorzystać papkę zrobioną z sody oczyszczonej i wody. Drobne srebrne kolczyki lub tez inne niewielkie, niewygodne w trzymaniu elementy, np. cienkie naszyjniki można także umieścić w szklanej misce wyłożonej folią aluminiową, dodać sody oczyszczonej i zalać wrzącą wodą. Po jakimś czasie wystarczy wyciągnąć biżuterię i przetrzeć miękką szmatką.

Srebrne kolczyki (fot. savicki.pl)
Srebrne kolczyki (fot. savicki.pl)

Jak dbać o srebrne kolczyki?

Aby srebro nie czerniało zbyt szybko, należy o nie odpowiednio zadbać. Kolczyki, bransoletki i naszyjniki należy przechowywać w szczelnym pudełku, do którego nie będzie dostępu tlenu. Warto też pamiętać, by ściągać biżuterię do kąpieli. Kolczyki ze srebra warto trzymać w woreczkach strunowych, co ułatwi też zachowanie porządku. Przede wszystkim jednak należy przyjąć, że ciemnienie srebra jest naturalnym procesem i nie oznacza, że biżuteria jest gorszej jakości – wystarczy o nią odpowiednio dbać. Można także zakupić specjalny płyn do czyszczenia srebra, jeśli nie ma się czasu na domowe mieszanki.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.