Srebrna biżuteria cieszy się o wiele większą popularnością niż złota. Jest bardziej uniwersalna, ale nie mniej elegancka, pasuje do każdej stylizacji, a wiele ozdób wygląda po prostu lepiej w srebrze niż złocie. Niestety, największą bolączką miłośników srebra jest fakt, że – nieważne, czy to kolczyki czy naszyjnik – jeśli nie jest odpowiednio zadbane i przechowywane, wchodzi w reakcje z tlenem, przez co powstają na nim nieestetyczne, ciemne plamy. Na szczęście czyszczenie srebrnej biżuterii nie jest żadną filozofią i można to robić nawet w domowym zaciszu.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Jaka biżuteria jest najbardziej narażona na powstawanie plam? Ta, którą nosi się najrzadziej i nieodpowiednio przechowuje. Czyszczenie srebrnych kolczyków, które zakłada się okazjonalnie, jest bardzo proste. Wystarczy wykorzystać do tego pastę do zębów i miękką ściereczkę. Należy jednak pamiętać, by była do delikatna pasta, bez ścierających drobinek, które mogą porysować ozdobę.

Zamiast pasty do zębów, można także wykorzystać papkę zrobioną z sody oczyszczonej i wody. Drobne srebrne kolczyki lub tez inne niewielkie, niewygodne w trzymaniu elementy, np. cienkie naszyjniki można także umieścić w szklanej misce wyłożonej folią aluminiową, dodać sody oczyszczonej i zalać wrzącą wodą. Po jakimś czasie wystarczy wyciągnąć biżuterię i przetrzeć miękką szmatką.

Srebrne kolczyki (fot. savicki.pl)

Srebrne kolczyki (fot. savicki.pl)

Jak dbać o srebrne kolczyki?

Aby srebro nie czerniało zbyt szybko, należy o nie odpowiednio zadbać. Kolczyki, bransoletki i naszyjniki należy przechowywać w szczelnym pudełku, do którego nie będzie dostępu tlenu. Warto też pamiętać, by ściągać biżuterię do kąpieli. Kolczyki ze srebra warto trzymać w woreczkach strunowych, co ułatwi też zachowanie porządku. Przede wszystkim jednak należy przyjąć, że ciemnienie srebra jest naturalnym procesem i nie oznacza, że biżuteria jest gorszej jakości – wystarczy o nią odpowiednio dbać. Można także zakupić specjalny płyn do czyszczenia srebra, jeśli nie ma się czasu na domowe mieszanki.

Podziel się.