Inteligentne opaski sportowe, czyli popularny smartbandy, to jeden z modniejszych gadżetów sportowych ostatnich lat. Z chęcią używane przez zawodowych sportowców, ale również przez amatorów. Sprawdzą się zarówno w treningu osób początkujących, jak i zaawansowanych. Tylko jak dokonać trafnego wyboru i wybrać opaskę sportową, tak by była nie tylko ładna, ale też funkcjonalna?

3 zasady wyboru opaski sportowej

W odpowiedzi na popyt użytkowników rynek akcesoriów sportowych oferuje ogromny wybór smartbandów. Jeśli chcesz zapoznać się z różnymi modelami najlepiej odwiedzić profesjonalny sklep sportowy lub sklep z elektroniką, gdzie wybór będzie naprawdę duży lub poszperać w Internecie (najlepiej poczytać opinie użytkowników).

Gdy decyzja o zakupie już zapadła, a z realizacją nieco trudniej zapoznaj się z 3 zasadami wyboru opaski, tak by była ona funkcjonalna.

1. Dopasuj smartband do ręki

Smartband monitoruje funkcjonowanie organizmu w trakcie wysiłku dzięki zamieszczonym od wewnętrznej strony opaski diodom, aby pomiary były dokładne musi w miarę ściśle przylegać do ciała. Kupując smartband zwróć uwagę czy nie jest on zbyt luźny lub zbyt ciasny. Większość producentów oferuje różne rozmiary pasków dostosowane do obwodu nadgarstka. Zwróć też uwagę na wagę urządzenia, opaska powinna być lekka. Za ciężki smartband może okazać się sporym utrudnieniem w trakcie ćwiczeń.

2. Postaw na jakość wykonania

Jakość wykonania to nie tylko kwestia żywotności urządzenia, ale również komfortu jego użytkowania. Z uwagi na fakt, że opaska sportowa przylega do nadgarstka warto postawić na materiały, które nie będą powodowały podrażnień. Materiał użyty do produkcji powinien być więc wytrzymały i przyjemny dla skóry.

3. Kompatybilność z urządzeniem

Kompatybilność z urządzeniem np. smartfonem, które posiadasz, jest jedną z podstawowych funkcji, na którą należy sprawdzić przed dokonaniem zakupu. Nie każda opaska ma możliwość połączenia z systemem operacyjnym Android, iOS czy Windows.

Smartband
Smartband

Funkcjonalność opaski sportowej

Dobra opaska sportowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna. To tej kwestii należy poświęcić najwięcej czasu wybierając smartband.

Podstawowe funkcje opasek sportowych to:

 • pomiar kroków,
 • pomiar przebytego dystansu,
 • liczenie spalonych kalorii.

Taką funkcjonalność posiadają wszystkie smartbandy. Jest to zdecydowanie wystarczający zakres dla osób uprawiających sport amatorsko. Jeśli jednak zależy Ci na „czymś więcej” warto zapoznać się z dodatkowymi możliwościami jakie oferują opaski sportowe.

Dodatkowa funkcjonalność smartbandów:

 • wbudowany pulsometr,
 • czujnik snu,
 • lokalizacja trasy GPS,
 • pomiar czasu aktywności,
 • odbieranie powiadomień, SMS czy połączeń,
 • wykrywanie rodzaju aktywności,
 • pomiar tempa,
 • przypomnienie o aktywności,
 • wodoodporność.

Czym się kierować wybierając funkcjonalność? Zdecydowanie rodzajem uprawianej aktywności. Jeśli pływasz możesz postawić na wodoodporny model opaski, która będzie liczyła długość przepłyniętych basenów, jeśli jesteś pasjonatem biegania przydatne może być lokalizowanie i możliwość podglądu przebytej trasy.

Postaw na funkcje, które wykorzystasz, zrezygnuj z tych, które okażą się zbędne!

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.