Mówi się, że na szczęście należy być przygotowanym. Jeśli wybierasz się na całodniową wędrówkę, a nie na wielodniową trasę, nie musisz trenować ekstremalnie. Możesz wybrać się Na zwykłą wycieczkę można się wybrać naprawdę lekko, ale gdy chodzi o wycieczkę w góry, warto przemyśleć dokładniej, co może się nam przydać i czego nie możemy zapomnieć.

Podstawą są dobre buty

Niezależnie od tego, czy zamierzasz podbić Śnieżkę, czy inny łagodniejszy szczyt, kluczem do udanych wędrówek są zawsze wysokiej jakości buty, które powinny pasować do trudności terenu. Na jednodniową wycieczkę poza miasto znajdziesz mnóstwo materiałowych i skórzanych butów z lekko elastyczną podeszwą lub nieco mocniejsze buty do lżejszego terenu. Zdecydowanie nie ma sensu brać ciężkich butów turystycznych, które pozwalają przypiąć raki – jeśli nie czekasz na wędrówkę na Śnieżce w mroźną pogodę.

Jak się ubrać na jednodniową wycieczkę?

Maksymalnie 20-litrowy plecak nie obciąży niepotrzebnie pleców, ale będzie pasował do wszystkiego, czego potrzebujesz. Przeważnie pogoda decyduje o tym, jak się ubrać, ale zalecamy ubrać się na tzw. cebulę, czyli na kilka warstw, które można zdjąć w razie potrzeby. Na wierzchu głównie wieje, więc docenisz wysokiej jakości kurtkę softshell i funkcjonalną koszulę.

Odpowiedni plecak i kilka warstw ubrań to najlepszy wybór na krótką, jednodniową wycieczkę w góry

Odpowiedni plecak i kilka warstw ubrań to najlepszy wybór na krótką, jednodniową wycieczkę w góry

Co wziąć ze sobą?

  • POR (pudełko ostatniego ratunku) – nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebować zapałek, sznurka, ołówka, papieru, scyzoryka i innych przydatnych rzeczy,
  • Podstawowa apteczka pierwszej pomocy (plastry – klasyczne i na pęcherze, bandaż, dezynfekcja),
  • Czołówka, jeśli możesz wrócić później niż planowałeś,
  • Chusteczki do nosa lub wilgotne chusteczki,
  • Kijki trekkingowe – z nimi chodzi się dużo lepiej, głównie ze stromych wzgórz,
  • Klasyczna mapa lub mapa offline pobrana na telefon komórkowy,
  • Powerbank,
  • Okulary przeciwsłoneczne, szalik lub czapka,
  • Gotówka! (nie we wszystkich restauracjach i barach można płacić kartą),
  • Butelka z wodą.

Energia zapakowana na drogę

W jednodniowych wędrówkach jedzenie jest najczęściej rozwiązywane poprzez wizytę w restauracji na górze, co może również stanowić dobrą motywację dla mniej wykwalifikowanych osób. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze lub wiesz, że nie znajdziesz żadnych przekąsek, przygotuj szybki i łatwy posiłek w pudełku w domu. Zazwyczaj najlepszym wyborem są warzywa lub mięso lub sałatka z makaronu z czymkolwiek chcesz. Miło jest mieć w domu plastikowe pudełka o różnych rozmiarach, na przykład z Pepco (różne tego typu pudełka można znaleźć w ulotce Pepco).

Coś na rozgrzanie

Jeśli idziesz w góry, możesz docenić coś ciepłego w żołądku. Zupy, sosy i herbaty utrzymają ciepło po 4-6 godzinach w wysokiej jakości termosach zewnętrznych. Niektóre z nich mają nawet poręczną pokrywkę, która służy jako miska. Nie zapomnij także o lekkich i uniwersalnych plastikowych sztućcach.

Ważne jest odpowiednie dobranie ubrań i butów do warunków pogodowych w jakich będziemy przebywać

Ważne jest odpowiednie dobranie ubrań i butów do warunków pogodowych w jakich będziemy przebywać

Podziel się.