Korzystając przez dłuższy czas z smartfona zaczyna on stopniowo działać coraz wolniej, o ile nie zadbamy o jego odpowiednią, systemową konserwację. Wystarczy zrobić kilka rzeczy, aby nasze urządzenie odzyskało swoją szybkość pracy, albo nawet ją zwiększyło. Oto kilka porad jak przyśpieszyć smartfona.

Chociaż współczesne smartfony maja coraz więcej pamięci, dzięki której mają coraz lepsze osiągi, przy dłuższej eksploatacji stopniowo zaczynają zwalniać. Jednym z najczęstszych powodów jest zapchanie pamięci urządzenia zbędnymi procesami, aplikacjami i danymi. Kolejną istotną kwestią są coraz bardziej rozbudowane funkcje, które wymagają więcej pamięci do działania.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych działań, pierwszym krokiem do podjęcia, który wydaje się wręcz banalny, jest zrestartowanie urządzenia. Smartfony w toku pracy uruchamiają sporo procesów, z których nie wszystkie można wyłączyć w prosty sposób. Zrestartowanie urządzenia ułatwia oczyszczenie pamięci.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy nasz smartfon nie ma wbudowanej aplikacji do oczyszczania pamięci (zalecam ostrożność przy korzystaniu z aplikacji zewnętrznych, ponieważ w ostatnim czasie okazało się, że najpopularniejsze z nich miały dodatkowe, niepożądane funkcje). Teraz możemy zająć się przyśpieszeniem naszego smartfona.

Smartfony z czasem będą działać coraz wolniej, dlatego warto dbać o ich odpowiednią, systemową konserwację, aby uniknąć tego typu problemów
Smartfony z czasem będą działać coraz wolniej, dlatego warto dbać o ich odpowiednią, systemową konserwację, aby uniknąć tego typu problemów

Większość porad w tym tekście dotyczy smartfonów z Androidem, ale część z nich śmiało można zastosować również w iPhonie. Oczywiście trzeba pamiętać, że przy starszych urządzeniach mamy mniejsze pole do popisu niż w nowszych. Czasami jedynym wyjściem jest wtedy zainwestowanie w nowy telefon. Warto wtedy sprawdzić ranking smartfonów, aby przekonać się, który oferuje lepsze parametry.

1. Usunięcie zbędnych danych i aplikacji

Chcąc przyśpieszyć naszego smartfona przede wszystkim pozbądźmy się zbędnych aplikacji, z których nie korzystamy, a które oprócz zajmowania pamięci, często działają w tle. Przy okazji warto sprawdzić, czy nie znajdziemy zamienników dla pozostałych aplikacji, które np. zastąpią kilka z nich za jednym razem.

Następnie warto sprawdzić, czy nie mamy zbyt dużo niepotrzebnych danych przechowywanych na urządzeniu. Dotyczy to zwłaszcza zdjęć i filmów, które w większych ilościach znacząco spowalniają zarówno pracę całego smartfona jak i np. aparatu (przy większej liczbie zdjęć przechowywanych na urządzeniu, może się okazać, że zapisanie zrobionego zdjęcia zajmie nawet kilka minut). Dane, których nie musimy trzymać na urządzeniu lepiej zapisać na zewnętrznym nośniku.

Najlepiej usunąć aplikacje których nie potrzebujemy, albo które zużywają za dużo pamięci

2. Sprawdzenie ustawień smartfona

Kolejnym krokiem, który warto podjąć jest sprawdzenie ustawień naszego smartfona i wyłącznie zbędnych funkcji działających w tle oraz dodatków wizualnych. Dotyczy to zwłaszcza różnych asystentów, często odświeżających się aplikacji itp.

W ustawieniach możemy również zarówno zmniejszyć rozdzielczość wyświetlacza (co dodatkowo wpłynie korzystnie na czas pracy baterii), jak i zmienić skalę animacji. Aby zmodyfikować ustawienia animacji trzeba skorzystać z opcji programisty, które domyślnie są ukryte. Aby je włączyć musimy w zakładce Stan telefonu kliknąć kilka razy na Numer wersji lub Numer kompilacji (w zależności od urządzenia z jakiego korzystamy). Następnie w ustawieniach pojawi się zakładka z dodatkowymi opcjami, gdzie możemy m.in. zmienić skalę animacji, oraz zmodyfikować sporo innych ustawień telefonu (lepiej jednak nie modyfikować ustawień, których nie znamy).

Opcje programisty oferują sporo możliwości dostosowania smartfona
Opcje programisty oferują sporo możliwości dostosowania smartfona

W tym miejscu warto dodać, że sporo pamięci zabierają animowane tapety oraz rozbudowane wizualnie widżety. Ich wyłączenie wpłynie zarówno na szybkość działania smartfona, ale również na czas pracy baterii.

3. Użycie szybszej karty microSD

Jeśli w naszym smartfonie używamy karty microSD, istotne jest sprawdzenie jej szybkości i w razie potrzeby jej wymiana na szybszą. Ma to wpływ zarówno na dostęp do plików jak i szybkość działania aplikacji, które przechowujemy na karcie a nie w pamięci telefonu.

4. Zmiana systemu operacyjnego (dla zaawansowanych)

Kolejną opcją jest całkowita reinstalacja systemu operacyjnego na naszym telefonie. Nie chodzi tu o przywrócenie go do ustawień fabrycznych, tylko o zainstalowaniu nowego Androida od zera. Niestandardowe wersje Androida, projektowane przez niezależnych twórców, a nawet firmy pozbawione są zbędnych preinstalowanych aplikacji producenta urządzenia, oraz oferują możliwość lepszego dostosowania ustawień. Dzięki temu możemy sami dobrać sobie aplikacje, z których skorzystamy, a fabryczne aplikacje nie będą zajmowały pamięci (wielu fabrycznych aplikacji nie można po prostu wyłączyć, tak jak w przypadku samodzielnie instalowanych aplikacji).

Rozwiązanie to jest jednak bardzo skomplikowane i wymaga sporej wiedzy z zakresu zaawansowanej obsługi Androida. Trzeba też mieć rozeznanie w branży, aby wybrać odpowiednią do swoich potrzeb wersję systemu. W związku z tym jest to raczej ciekawostka, albo pomysł na reaktywację starszego smartfona, który nie jest już na gwarancji.

Tekst powstał przy współpracy z serwisem Videotesty.pl


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.