Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to nie tylko poważna inwestycja wiążąca się ze sporymi kosztami, ale również lokata kapitału i dobro przekazywane często z pokolenia na pokolenie. Decyzja o zakupie mieszkania to niemałe wyzwanie, jednak przy odrobinie wiedzy można uniknąć nietrafionych wyborów. Sprawdźmy, jak kupić mieszkanie od dewelopera, aby być zadowolonym z podjętej decyzji.
Poszukiwanie nieruchomości
Nieruchomości z rynku pierwotnego można poszukiwać w dwojaki sposób. Pierwszym jest znalezienie konkretnego mieszkania, drugim dewelopera oferującego wiele nieruchomości.
Przed poszukiwaniami warto określić swój budżet oraz oczekiwania względem lokalizacji i metrażu nieruchomości. Ponieważ wybieramy miejsce, w którym spędzimy co najmniej kilka najbliższych lat, weźmy pod uwagę odległość od miejsca pracy, oraz infrastrukturę, czyli bliskość szkoły lub przedszkola dla pociech, sklepów i lokali usługowych. Szukając nowego mieszkania, najlepiej zdać się na internet, gdzie najczęściej reklamują się deweloperzy oferujący nowe mieszkania na sprzedaż.
Weryfikacja dewelopera
Jak kupić mieszkanie od dewelopera, aby inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę? Zakup mieszkania wiąże się z podpisaniem umowy i zapłatą poważnej kwoty, dlatego warto sprawdzić wcześniej dewelopera pod kątem rzetelności. Poszukajmy informacji i opinii o deweloperze na forach internetowych lub na jego stronie internetowej. Jeśli pozytywnych opinii jest większość, to dobry znak.
Być może jedna z osób, które zakupiły już nieruchomość, zgodzi się na spotkanie i udzielenie informacji, czy transakcja przebiegła bez problemu a mieszkanie spełnia wszelkie standardy zawarte w umowie. Ważne jest sprawdzenie ilości zrealizowanych zleceń. Im większe doświadczenie dewelopera i ilość wykonanych projektów, tym mniejsze ryzyko zakupu budynku pełnego bubli. Umieszczone na stronie internetowej informacje o nagrodach i certyfikatach oraz organizacjach branżowych, w których zrzeszony jest deweloper, jest zawsze in plus. Dobrze jest sprawdzić również wybraną inwestycję. Kluczowe są informacje o prawie własności gruntu i posiadanym pozwoleniu na budowę.
Finalizacja i odbiór
Po wyborze konkretnej nieruchomości należy zweryfikować swój budżet. Jeśli nie dysponujemy gotówką w wymaganej kwocie, należy upewnić się, że otrzymamy kredyt, który pokryje pozostałą część zobowiązania. Zanim podpiszemy umowę, wybierzmy standard wykończenia. Jeśli mieszkanie chcemy urządzić w całości samodzielnie, wybierzmy standard deweloperski, który pozostawia pole dla kreatywności.
Jeśli natomiast nie dysponujemy możliwością samodzielnego wykończenia mieszkania, zdecydujmy się na stan „pod klucz”, który umożliwia natychmiastową tuż po dokonanym odbiorze, przeprowadzkę. Pozostaje podpisanie umowy rezerwacyjnej, która gwarantuje finalizację inwestycji, oraz wpłata zaliczki określonej przez dewelopera. Ostatecznie pomiędzy stronami podpisywana jest umowa deweloperska w formie aktu notarialnego, której treść najlepiej skonsultować z prawnikiem. Po zakończeniu budowy następuje odbiór mieszkania, na który warto udać się z osobą posiadającą fachową wiedzę budowlaną.