Czy można zrozumieć terrorystów, którzy wysadzają się w powietrze i zabijają tysiące ludzi w zamachach? Niemiecki publicysta Jürgen Todenhöfer postanowił to sprawdzić. Dzięki jego wieloletniemu doświadczeniu i olbrzymiej woli działania, udało mu się dostać na tereny zajęte przez tzw. Państwo Islamskie. Swoje przeżycia opisał w książce ISIS od środka. 10 dni w “Państwie Islamskim”.

Terroryzm jest trudnym tematem, pełnym emocji i przekłamań. Istnieje wiele racji i opinii, a każdy publicysta stawia sobie za cel dojść do konkretnego wniosku. Książka Jürgena Todenhöfera jest jednak przykładem tego jak ważne jest szukanie prawdy.

ISIS od środka to nie tylko reportaż z wyprawy do serca najbardziej brutalnej organizacji terrorystycznej na świecie. Jest to również opis dążeń autora do poznania prawdy o tym jak wygląda działalność organizacji, która spędza sen z powiek polityków z całego świata.

Todenhöfer opisuje w niej źródła powstania ISIS, nie szczędząc gorzkich słów pod adresem polityków europejskich i amerykańskich. Najwięcej miejsca poświęcone jest jednak przygotowaniom i samej wyprawie do serca Państwa Islamskiego.

Nie jest to książka łatwa, a już tym bardziej nie pozwoli ona zdobyć wiedzy na temat obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jest to jednak bardzo ważny głos w dyskusji na temat szeroko rozumianego terroryzmu islamskiego na świecie. No właśnie, terroryzm islamski?  Dlaczego mówimy o terroryzmie islamskim, a ataki różnych europejskich organizacji terrorystycznych nie są nazywane terroryzmem chrześcijańskim? To jedn oz wielu pytań jakie zadaje autor w swojej książce.

Książka Jürgena Todenhöfera nie jest odpowiedzią na temat źródeł terroryzmu, chociaż autor w pierwszych rozdziałach wyraźnie wskazuje gdzie i jak zaczęło się Państwo Islamskie. Można nawet odnieść wrażenie, że początkowo broni on terrorystów, zwracając uwagę na działania podejmowane przez szeroko rozumiany “zachód”. Zagłębiając się jednak w kolejne rozdziały reportażu zauważymy, że wszyscy są winni, a terroryzmu nie można niczym usprawiedliwić.

Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że autor zbyt ogólnie opisuje historię Państwa Islamskiego i zbyt mocno skupia się na błędach popełnianych przez przywódców USA i państw Europejskich, które angażują się w wojnę z ISIS. Należy jednak pamiętać, że jest to reportaż, a nie książka historyczna.

ISIS od środka to książka która wzbudza emocje – często skrajne. Trzeba jej jednak poświęcić trochę czasu i dokładnie zagłębić w historię. Czy warto ją przeczytać? Jak najbardziej, ale pod warunkiem, że mamy chociaż podstawową wiedzę na temat terroryzmu i najnowszej historii.

ISIS od środka. 10 dni w „Państwie Islamskim”

ISIS od środka. 10 dni w „Państwie Islamskim”

7.0 Warta uwagi

ISIS od środka. 10 dni w "Państwie Islamskim" nie jest łatwą książką. Jürgen Todenhöfer opisuje w niej krótką historię Państwa Islamskiego oraz swoją podróż do serca najbardziej brutalnej organizacji terrorystycznej na świecie. Starając się zrozumieć co kieruje bojownikami ISIS, pokazuje czytelnikowi jak wygląda życie w Państwie Islamskim.

  • 7
  • Ocena użytkowników (4 głosów) 3.9
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.