Chińska Republika Ludowa z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Jest to kraj posiadający znane na całym świecie atrakcje pokroju Wielkiego Muru Chińskiego oraz Zakazanego Miasta w Pekinie. Jednakże ostatnimi czasy Chiny stały się jednym z najpopularniejszych kierunków podróży dla polskich biznesmenów. Obecne największe korporacje pochodzące z Państwa Środka sprawiają, że przedsiębiorcy z całego świata bardzo chętnie próbują z nimi nawiązać współpracę, bądź organizują wyjazdy do chińskich firm w celach m. in. szkoleniowych. Jeśli ktoś z Polski planuje wylot do Chin w celach turystycznych i/lub biznesowych, zazwyczaj pojawia się ważne pytanie: „co z dostępem do Internetu w tym kraju?”

Sprawa z siecią w Chinach jest szalenie zastanawiająca dla turystów z całego świata. Czy tam w ogóle funkcjonuje coś takiego, jak Internet? Czy połączymy się z ogólnoświatową siecią? Czy coś takiego, jak Internet jest w Chinach na cenzurowanym? Ten artykuł postara się odpowiedzieć na większość takich pytań.

Dostęp do internetu w Chinach jest jak najbardziej możliwy, ale wymaga wcześniejszego przygotowania

Dostęp do internetu w Chinach jest jak najbardziej możliwy, ale wymaga wcześniejszego przygotowania

Przede wszystkim dla uspokojenia: dostęp do Internetu w Chinach jest jak najbardziej możliwy. Korzysta z niego ponad pół miliarda Chińczyków, co oznacza, że zaplecze technologiczne w tym kraju jest jak najbardziej na rozwiniętym poziomie. Jednak to by było na tyle z dobrych wiadomości. Jak wiadomo – ChRL posiada bardzo pokręcony system polityczny. W kraju rządzą politycy z Komunistycznej Partii Chin, jednak ich zacięcie gospodarcze jest wręcz skrajnie wolnorynkowe. Jednocześnie jednak rządy są sprawowane w sposób autorytarny. Ze względu na to, iż rząd dopuścił się wielu niechlubnych rzeczy (na czele z masakrą osób protestujących na Placu Tiananmen w 1989 roku), władza będzie się starała za wszelką cenę, by Chińczycy nie dowiedzieli się o informacjach niewygodnych dla Komunistycznej Partii Chin. Z tego powodu Internet w Chinach jest ocenzurowany. W chińskiej sieci niemożliwe jest korzystanie z najpopularniejszych na świecie mediów społecznościowych (na czele z Facebookiem, Instagramem i Twitterem), zaś do chwili obecnej nie można korzystać z takich wyszukiwarek internetowych jak Yahoo czy Baidu.

Czy jest możliwość obejścia tej przeszkody? Jak najbardziej! Trzeba będzie skorzystać z prywatnej sieci, zwanej VPN. Z jej pomocą można łączyć się z serwerem z innego kraju. W związku z tym, że można się w ten sposób połączyć z siecią w Hongkongu czy w Singapurze – oznacza to, że w Chinach możliwe jest ominięcie uprzykrzającej codzienne życie cenzury. Obecnie dostępnych jest mnóstwo programów oferujących łączność z prywatnym serwerem, jednak te umożliwiające takowy dostęp w Chinach w znacznej większości są płatne. Jeśli jednak zależy komuś na nieograniczonym surfowaniu po sieci, to prawdopodobnie będzie on skłonny wydać trochę pieniędzy za znaczne ułatwienie życia w Chinach.

Chiny są obecnie coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży zarówno turystycznych jak i biznesowych

Chiny są obecnie coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży zarówno turystycznych jak i biznesowych

Pojawia się jednak inny problem – w jaki sposób w ogóle łączyć się z Internetem w Chinach? Jeśli nie planujemy wylotu na stałe do tego kraju, to możemy spróbować kupić kartę SIM lokalnego operatora albo korzystać z roamingu. Pierwsza opcja pozwala na dostęp do Internetu w telefonie, jednak wiąże się to z procedurą rejestracji numeru, co jest stosunkowo niezalecane dla osób, które będą przebywać w Chinach stosunkowo krótko. Roaming z kolei potrafi wygenerować kosmiczne koszty za korzystanie z usług lokalnej sieci komórkowej. Ponieważ 1 MB danych w Chinach przeciętnie kosztuje ok. 40 zł. Oznacza to, że stawki roamingowe są po prostu nieopłacalne dla polskich turystów i biznesmenów.

Jest jeszcze możliwość sprowadzenia własnego routera do Chin. O ile w przypadku stałego wyjazdu zalecamy kupno własnego sprzętu (ponieważ chińskie routery mogą nie poradzić sobie z VPN), tak zwykły wylot w celach turystycznych i biznesowych może być uzupełniony o mobilne urządzenie umożliwiające wytworzenie własnego sygnału Wi-Fi. Taki sprzęt można wynająć za sprawą firmy XOXO WiFi, której niewielki router jest w stanie obsłużyć do pięciu urządzeń naraz, zaś koszty wynajmu mogą być mniejsze o 90% w porównaniu ze stawkami roamingowymi. Więcej informacji o ich usługach można znaleźć na stronie internetowej XOXO WiFi .

Mobilny router firmy XOXO WiFi może być bardzo przydatny podczas podróży do Chin

Mobilny router firmy XOXO WiFi może być bardzo przydatny podczas podróży do Chin

Pozostaje mieć nadzieję, że powyższe porady będą przydatne dla każdego podróżnika, który chce w przyszłości udać się do Państwa Środka. Jak można zauważyć – dostęp do Internetu może być problematyczny, ale sprytnymi sposobami można ominąć przeszkody związane z ograniczeniami czy cenami usług telekomunikacyjnych.

Podziel się.