W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie długotrwałe odcięcie od internetu. Jest on dostępny albo w wersji stacjonarnej albo mobilnej. Wydawałoby się, że lepiej już być nie może, a jednak specjaliści pracują nad zupełnie nowymi rozwiązaniami, które mają być prawdziwą rewolucją!
10 lat temu z inicjatywy NASA ruszyły prace nad technologią 5G. Zajmują się tym światowe koncerny telekomunikacyjne i technologiczne, np. Samsung. Celem nadrzędnym jest opracowanie takiego standardu, by przesyłanie danych odbywało się znacznie szybciej, przy jednocześnie mniejszym opóźnieniu czasu oczekiwania na odpowiedź serwera. Aby zostało to osiągnięte, NASA podjęła współpracę z M2Mi, firmą technologiczną, która zajmuje się m.in. kwestiami związanymi z coraz powszechniejszym korzystaniem z urządzeń mobilnych.
W branży używa się określenia ping, co oznacza czas niezbędny do tego, żeby komputer odpowiedział na komendę, wyświetlił stronę internetową, czy uruchomił film. Chcąc włączyć konkretną witrynę, nie zastanawiamy się nad tym, jakie jest tempo jej ładowania, o ile nie czekamy zbyt długo. Tymczasem dla urządzenia i internetu ma duże znaczenie, czy jest to 100, czy 50 milisekund.
Różnica w prędkościach może być istotna na przykład dla pojazdów autonomicznych. Google od dawna pracuje nad samochodami, które nie będą musiały być kierowane przez człowieka. Wiąże się to z tym, że mobilne połączenie powinno działać doskonale. Będziemy mieli do czynienia z generacją ogromnej ilości danych, a przy tym czas reakcji ma być natychmiastowy.
Rewolucyjny internet mobilny 5G
Jedną z najważniejszych zmian, jakie mają nastąpić po wdrożeniu nowej technologii, jest wzrost prędkości z 300 Mb/s w LTE do 20 Gb/s. Różnica jest znacząca, ale nie jest to jedyna zaleta jaka będzie charakteryzowała technologię 5G. Równie ważne jest opóźnienie odpowiedzi, które obecnie wynosi 50 ms, a zmniejszy się do 1 ms. Jest to wynik, który nawet przy porównaniu z internetem stacjonarnym jest imponujący. Pomimo tego, że wartości brzmią nieprawdopodobnie, plany wprowadzenia 5G dotyczą najbliższej przyszłości.
Wracając do prędkości przesyłania. Obecnie często internet mobilny nie radzi sobie w momencie, kiedy trzeba obsłużyć wiele urządzeń w tym samym czasie, co ma miejsce na przykład podczas imprez masowych. Łatwo można zauważyć, że chcąc podłączyć się do sieci w dużym skupisku ludzi, prędkość i jakość połączenia drastycznie spadają.
Łatwo można zauważyć, że każdego dnia rośnie liczba urządzeń, które łączą się z internetem, a to oznacza rosnący popyt na dobrą przepustowość. Jak mówią specjaliści z Cisco, w 2020 roku na świecie będzie aż 50 miliardów urządzeń podpiętych do sieci. Zasadne jest zatem poszukiwanie rozwiązań, które będą mogły sprostać rosnącym wymaganiom. Sama wartość rynku na rok 2020 jest szacowana na miliard dolarów, dlatego prace będą kontynuowane, aż technologia 5G będzie pod każdym względem dopracowana i gotowa do wdrożenia.
Co technologia 5G oznacza dla przeciętnego użytkownika?
Pomimo tego, że automatyczne samochody mogą wydać się mrzonką, są aspekty, w których obecność technologii 5G odczujemy bardzo i to wkrótce. Będzie ona pomocna przy rozwiązaniach smart city, w tym sprawdzi się w poprawie funkcjonalności sygnalizacji świetlnej albo podczas przesyłania energii elektrycznej.
Pojawia się też możliwość wykorzystania mobilnego internetu tam, gdzie do tej pory zawodził. Patrząc z tej perspektywy, technologia 5G może być zastosowana w medycynie i umożliwi zdalną diagnostykę albo pomoże kontrolować stan przewlekle chorych pacjentów. Wedle zapowiedzi już w tym roku zaczną wchodzić do użytku pierwsze sieci 5G. Z kolei do roku 2020 mają one być upowszechnione, a wkrótce później przewiduje się zmiany na skalę światową. O ile na przestrzeni ostatnich lat internet mobilny rozwijał się powoli i stopniowo zwiększał swoją prędkość i dostępność, o tyle zmiany związane z wdrożeniem technologii 5G można określić mianem rewolucji internetowej.
Źródło: www.panwybierak.pl
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.