W mieście Benidorm w Hiszpanii znajduje się nietypowy wieżowiec – Intempo. Jest to jeden z najwyższych budynków w Hiszpanii i najwyższy budynek mieszkalny w tym kraju. Konstrukcja wyróżnia się bardzo nietypowym kształtem w formie łuku.

Plany budynku zaprezentowano 19 stycznia 2006 roku, a budowę rozpoczęto w 2007 roku. Autorem projektu jest Roberto Perez Guerras. Pierwotnie planowano, że wieżowiec zostanie oddany do użytku w 2009 roku, ale z powodu kryzysu ekonomicznego prace kilkukrotnie przerywano. Ostatecznie oficjalnie budowę zakończono w marcu 2014 roku, a otwarcie miało miejsce w 2015 roku, jednak nie oznaczało to końca prac. Te formalnie zakończyły się dopiero w 2019 roku.

Wieżowiec Intempo (fot. Zarateman/Wikimedia Commons)
Wieżowiec Intempo (fot. Zarateman/Wikimedia Commons)

Intempo ma 192 m wysokości i 47 pięter nad ziemią oraz 3 poziomy pod ziemią. Znajduje się w nim 269 apartamentów i 389 miejsc parkingowych. Budynek składa się z dwóch wież oddalonych od siebie o około 20 m i połączonych na szczycie (piętra od 38 do 44) konstrukcją w kształcie stożka. Jest to najwyższy budynek mieszkalny w Hiszpanii oraz najwyższy budynek w Hiszpanii poza Madrytem. Koszt budowy wyniósł 72 500 000 funtów.

Wieżowiec od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji a do mediów wielokrotnie trafiały plotki i fałszywe informacje o problemach z m.in. brakiem… wind. Informacje te były jednak całkowicie fałszywe – wieżowiec posiada 11 wind. Sporo krytyki zbierał również nietypowy wygląd wieżowca. Co ciekawe, architekt, Roberto Perez Guerras zrezygnował z dalszych prac nad budynkiem w 2013 roku. Mimo to w momencie oddania do użytku 120 z 269 apartamentów było już sprzedanych.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.