Kiedy myślimy o monitoringu, przed naszymi oczami zwykle pojawia się widok analogowych kamer przemysłowych, na tle dużego sklepu lub magazynu. Obecne na rynku miniaturowe kamery dla indywidualnego klienta miały do tej pory wygórowane ceny, a ich montaż był skomplikowany. Na szczęście wraz z rozwojem technologii komputerowych, pojawiły się rozwiązania przeznaczone dla gospodarstw domowych i małego biznesu. Czym jest i jak działa inteligentny monitoring?
Czym jest inteligentny monitoring
Monitoring daje nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. Jeśli chcemy nadzorować pomieszczenia w domu lub małej firmie, wcale nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. Inteligentny monitoring, to w uproszczeniu system, który umożliwia dyskretne nagrywanie wybranych pomieszczeń w czasie naszej nieobecności. Jednocześnie mamy stały podgląd na sytuację w domu dzięki internetowej transmisji danych i aplikacji zainstalowanej na komputerze lub smartfonie.

Szczególnie wykorzystanie smartfonów jest bardzo pożądanym rozwiązaniem. Czasem zdarzają się nam sytuacje, kiedy chcemy mieć podgląd na dom, podczas intensywnego dnia w pracy lub w zatłoczonych miejscach i nie mamy dostępu do komputera. Transmisja obrazu w czasie rzeczywistym umożliwia stały nadzór nad tym co dzieje się w naszych czterech kątach i pozwala spokojnie skupić się na stojących przed nami zadaniach.
Domowy monitoring nowej generacji, to kamery o kącie rejestracji obrazu wynoszącym przynajmniej 130 stopni, w których zastosowano rozwiązania optymalizujące jakość obrazu. Zapisywany widok dostosowywany jest do stopnia natężenia światła, a kompresja danych umożliwia zapis i przechowywanie jeszcze większej ilości transmisji na pojemnych kartach pamięci lub w chmurze. Po wybraniu odpowiedniej funkcji, system może powiadomić nas o zmianach w polu widzenia kamery, co daje nam szansę na szybką reakcję na wydarzenia.

Inteligentny monitoring dla kogo
Inteligentny monitoring to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wgląd w funkcjonowanie domu i jego bezpieczeństwo. Sprzęt sprawdzi się zarówno podczas pobytu na wakacjach, jak i podczas wyjazdu służbowego, czy wykonywaniu domowych obowiązków w innym pomieszczeniu.
Nagrywanie w czasie rzeczywistym może okazać się przydatne, np. gdy zostawiamy nasze dzieci pod okiem niani lub w przypadku zatrudnienia opieki dla osób starszych. Nie tylko możemy zobaczyć, jak funkcjonują członkowie naszej rodziny, ale także sprawdzić czy wynajęty personel w pełni realizuje swoje obowiązki. Kamerki pomogą nam także szybko zareagować w przypadku włamania, pękniętej rury czy zbyt rozochoconego domowego pupila niszczącego wyposażenie domu. Taki system:
- ogranicza niepotrzebny stres związany z pozostawieniem domu pod opieką innych osób,
- zaoszczędza nam czas i nerwowe reakcje, gdy nie jesteśmy pewni co dzieje się pod naszym dachem,
- pozwala nadzorować samodzielne funkcjonowanie młodych i starszych domowników,
- kamery domowe mogą pomóc dopilnować dziecko w czasie zabawy, czy niemowlaka w czasie snu (z zamontowanym detektorem płaczu), bez odrywania się od zajęć w kuchni czy salonie.
Małe kamery okażą się równie wydajne w przypadku małego biznesu. Nie tylko będziemy mogli sprawdzić sytuację w biurze, niezależnie od pory dnia i nocy, ale także dyskretnie skontrolować pracowników – np. czy rzetelnie wykonują swoje obowiązki i zachowują wszystkie normy bezpieczeństwa.

Inteligentny monitoring jak działa
Kamera w inteligentnym monitoringu musi mieć dostęp do internetu. Wystarczy do tego domowe lub firmowe Wi-Fi, z w miarę stabilnym łączem. Dzięki temu możemy mieć dostęp do szybkiej, płynnej transmisji i zareagować odpowiednio do sytuacji. W zależności od modelu kupionej kamery i wbudowanych w nią możliwości, możemy zdecydować się na sam przesył obrazu, ale także na stworzenie fotopułapki, czy zainstalowanie detektora ruchu i dźwięku.
Kamery do monitoringu nowej generacji mają zdolność wysokiej kompresji danych. Oznacza to, że potrafią zachować jakość, jednocześnie zmniejszając swoją objętość w miejscu zapisu. Ograniczają także zużycie prądu do niezbędnego minimum. Ważnym elementem nowego sprzętu, jest funkcja kodowania danych, tak by treść transmisji nie mogła zostać udostępniona w internecie bez naszej wiedzy. Obiektywy kamer pracują w wysokich rozdzielczościach, co umożliwia nagrywanie także w nocy. Całość możemy nadzorować zdalnie za pomocą aplikacji w smartfonie, bez noszenia dodatkowego sprzętu. Gdy tylko mamy taką potrzebę, używając odpowiedniej funkcji, istnieje możliwość dostosowania widoku obrazu przez zmianę kąta ustawienia kamery.
Ustawienie kamery w dowolnym miejscu pomieszczenia i zmiana pola widzenia, jest możliwa dzięki skanowaniu przestrzeni nawet o kącie 360 stopni. Mamy w ten sposób dostęp do pełnej informacji na temat tego co dzieje się w pokoju, jedynie spoglądając w aplikację na smartfonie. Aby jeszcze sprawniej mieć pieczę nad sytuacją w domu lub firmie, można wykorzystać wbudowany mikrofon. Umożliwia on rejestrację dźwięku oraz zdalną komunikację z osobami znajdującymi się w obserwowanym pomieszczeniu. Natomiast, jeżeli nasza kamera potrafi skanować przestrzeń, przy zmianach w polu widzenia, możemy otrzymać powiadomienie przez aplikację, mailem lub smsem. Dzięki wielu funkcjom inteligentnego monitoringu, bez problemu stworzymy tygodniową rozpiskę czuwania, nagrywania i natychmiast zareagujemy na zmiany w polu obserwacji.